Яку роль відіграє собака в житті людини

Проведені серед населення соціологічні опитування, пред’явили дивовижні факти – більш ніж 45% жителів всієї планети є власниками власне собак.

Історія міцної дружби і взаємин між собакою і людиною сягає в глибоку старовину.

Коли точно собаки почали жити поруч з людиною, точно невідомо, але витривала дружба триває за підрахунками вчених багато тисячоліття.

Розвиток взаємин собаки і людини

Період приручення собаки людиною дуже тривалий.

За запевненням фахівців, предки сучасних собак-дикі вовки. Приручення таких тварин не було примусовим, адже вовки самостійно стали слідувати за переміщеннями первісних людей. Головною метою в той час їх було отримання їжі, що залишилася після полювання. Харчові залишки, викинутої людиною, з радістю поїдалися вовком.

Підбираючись з кожним разом все ближче до стоянок первісних людей і чекаючи легкої здобичі, вовки почали регулярно жити поруч з людиною.

Історії дружби людини і собаки за різними версіями – понад 30 тисяч років. Свідченням є знайдені рештки тварин біля розкопок стоянок первісних людей. Вважається, що це просто вовки, але ряд вчених схильні говорити, що приручені древніми людьми тварини були вже полуволком-полусобакой.

Глобальне одомашнення сірих хижаків, прадідів сучасних собак, почалося близько 13-15 тисяч років тому. На той час людей вже зраджували земля і поруч з цими похованнями були також виявлені останки вже не сірих хижаків, а собак.

В кінці 20 століття, американський генетик Роберт Уейн, зайнявся вивченням мітохондріальної ДНК у більш ніж двадцяти популяцій собакоподібних тварин. У дослідженнях брали участь ДНК шакалів, сірих хижаків, койотів, динго і різні породи домашніх чотириногих.

Довели, що вовки – найближчі родичі собаки. Але відкриття здивувало ще й тим, що у певних порід собак ДНК не має особливої схожості з дикими вовками. На підставі цього відкриття, надійшла інформація, що хаскі не зважають прямими нащадками сірих хижаків, хоча і мають пристойну кількість екстер’єрних характеристик.

Найближчими по ДНК до вовків, виявилися такі породи собак як бульдог, Ірландський спанієль, німецька вівчарка, ретривер і пудель.

Пояснення цьому досить прості-чим раніше заснована була порода, тим довше вона розвивалася. Виходячи з цього змін в її ДНК, в результаті відбору було більше,.

В ході еволюції, собаки міцно зайняли нішу найбільш поширених домашніх чотириногих у людства.

Роль собаки в людському житті

Собака-друг людини, це не просто розхожа фраза. Відомий вислів має під собою небезпідставні факти.

Ці тварини впливають на людину, як психотерапевти. Фахівці багато разів підтверджували факт оздоровчого впливу собак на власних господарів. Господарі собак менше схильні до нападів мігрені і різких стрибків тиску артерій. Якщо є в будинку собака, сон у всіх членів сім’ї буде міцніше, а безсоння буде рідкісною подією.

Більш того, доведено, що собаки працюють як антидепресанти. Справитися зі стресом і емоційними потрясіннями набагато легше, якщо є в будинку хвостатий улюбленець. Собака вірний друг і помічник, який не вимагає від людини взамін ніяких матеріальних благ. Виключно ласку і їжу.

В ході еволюції собаки знайшли здатність до навчання. Це дало можливість людству застосовувати особливості собак в різних областях діяльності.

Умовно породи поділяють на мисливські, спортивні, службові та декоративні. Собаки допомагали людині:

  1. У війнах собаки почали допомагати людині ще за часів існування Стародавнього Єгипту. Ці собаки власне натаскувалися на утримування піхоти і кінноти до приходу підкріплення. За часів ВВВ, собаки були не тільки вартовими, але також активно брали участь в розвідувальних, диверсійних і підривних операціях, підносили вибухівку під танки ворога. Жертвували собою собаки і для порятунку життя звичайних солдатів. У роки війни собакам надавали важливого значення. Але про героїчно загиблих тварин за часів ВВВ, відомо вкрай мало, хоча жертв серед хвостатих вихованців було пристойна кількість.
  2. Завоювання космосу. Собаки-космонавти відомі у всьому світі. Безпосередньо вони першими були на орбіті Землі. Собаки здатні були тримати перевантаження і жертвували власними життями у випробуванні перших космічних апаратів.
  3. Помічники в лікуванні та діагностиці. Собаки приносять величезну користь для людського здоров’я. І це стосується самих різних сфер. Знамениті собаки-поводирі реальні трудівники, що допомагають людям з невеликими можливостями вести повне життя, наскільки це реально. Вражаюче, але в ході ряду наукових досліджень, було виявлено, що собаки можуть виявляти захворювання крові і органів знаходяться всередині, а ще певні види раку. Собаки беруть участь не тільки в діагностуванні, але також і в подальшій реабілітації людей після операцій. Надають допомогу собаки і людям з розладами психіки. Адже собаки, як ніхто інший, можуть зробити краще настрій і врятувати від депресивних станів.
  4. Охоронна служба. Мабуть, важко знайти кращого охоронця, який виконує власні обов’язки на всі 100%. Собаки охороняють майнові цінності, охороняють поряд з поліцією вулиці міст, вчаться вартувати будинки.
  5. Рятувальник. Пошуково-рятувальна робота неможлива без участі чотирилапих тварин. Вони кидаються під завали для порятунку людини з подібною самовідданістю, якій можна лише позаздрити. Деякі собаки беруть участь у пошукових роботах, виявляючи наркотичні та вибухові речовини.
  6. Потрібно пам’ятати і про собак пастухів. З давніх-давен пастухи приручали собак, щоб вони допомагали пасти і переганяти худобу. Виконують такі собаки і охоронну службу, захищаючи від диких звірів.
  7. Є безліч порід собак з мисливськими здібностями. Кожен вид і порода собаки-мисливця, необхідна для конкретного виду полювання. Одні собаки заганяють дичину, інші відносяться до норних, для лову лисиць і борсуків.

У сьогоднішніх умовах собаки більше друзі, ніж помічники. У зв’язку з цим особливої популярності набувають породи собак-компаньйонів і декоративні собаки. В процесі еволюції і одомашнення, собаки стали залежати від людини. У природі сучасної собаці, особливо штучно виведеної породи, складно в природі. Тому вся відповідальність падає на плечі власника.

Необхідно розуміти, що собака не іграшка, це жива істота, з яким людина тісно пов’язаний дружбою і зобов’язаннями протягом довгого часу.

Щоб собака дарувала любов і ласку, потрібно висловлювати до неї відповідне ставлення, і піклуватися про неї. Отримати слухняного вихованця і хорошого друга можна виключно при правильному вихованні. Проблем з утриманням собаки різного розміру і породи не з’явиться, якщо дотримуючись правил проводити оперативне медобслуговування, виховувати, добре і якісно годувати, багато гуляти і разом грати, а ще обдаровувати ласкою.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , , , , ,
close