Сказ у собак

Сказ у собак-небезпечне і критичне захворювання, викликане нестандартним вірусом Rabies virus. Інфекційний недуга вважається природно-вогнищевим і може викликати запальні процеси оболонок головного мозку у тварин і людей. Зустрічається небезпечний вірус на всіх континентах нашої планети, крім Антарктиди, а ще не зареєстровано випадків в державах острівного типу – Японії, Новій Зеландії, Кіпрі та Мальті. Також не реєструвався вірус на Скандинавському півострові, Іспанії та Португалії. За даними ВООЗ, від сказу в країнах Азії і Африки щороку гинуть близько 50 тисяч людей і набагато більше тварин.

Що собою являє захворювання

Сказ-захворювання, викликане нестандартним смертельним вірусом, вважається одним з дуже найстаріших інфекційних захворювань. Гостра вірусна хвороба діє на психіку і здатне передаватися всім тваринам і навіть людині. Сказ у собак небезпечно тим, що дані різновиди звірів тісно спілкуються з людиною і можуть виявитися причиною зараження.

Вірус гідрофобії стійкий до впливу фенолів, антибіотиків і заморожування. Валитися під дією кислотних і лужних середовищ, а ще при нагріванні більше 57 градусів протягом 15 хвилин.

Як собака може інфікуватися сказом? Сказ сильно популярно серед бездомних і бродячих тварин. Домашні вихованці піддаються зараженню від прямих носіїв вірусної інфекції, стаючи осередком зараження там, де сильне накопичення домашніх чотириногих і людей. Найбільша небезпека захворювання цим видом вірусу-тривалий термін прихованої фази.

Необхідно звернути свою увагу! Вірус сказу може бути в сплячому стані протягом 3 місяців, не проявляючи власної вірулентності.

Як передається сказ у собак? Зоонозна хвороба передається через укуси хворої тварини і заражену слину. Зазвичай початкові ознаки зараження з’являються вже на 3 тиждень після зараження. Віруси в слині у зараженого пса визначити можна через 6-12 днів до початку перших відмінних клінічних ознак.

Можливий шлях передачі, пов’язаний з попаданням слини хворої тварини на відкриті ранові поверхні, а ще інші пошкодження покриву шкіри і слизових оболонок. Особливо небезпечні укуси, які були нанесені в область морди і передніх лап. Передача вірусу може статися в той час, коли у зараженої тварини ще немає клінічної характерної симптоматики. Іншими видами інфікування і передачі смертоносного вірусу вважаються:

 • аліментарний — через воду і харчові продукти;
 • повітряно-крапельний;
 • через фето-плацентарний бар’єр — від матері до плоду.

Необхідно звернути свою увагу! У маленьких цуценят захворювання починає виникати протягом 7 днів після контакту або укусу зараженою твариною, у дорослих же вихованців прихований перебіг може відзначатися досить довгий час – до 1 року.

Детальніше про вірус сказу — у ветеринарному довіднику.

Період інкубації сказу у собак

Імовірність розвитку інфекційного захворювання залежить від безлічі самих різних факторів – виду тварини, яке вкусило собаку, кількість вірусних мікроорганізмів проникли в організм, стан і функціонування захисних сил організму. Крім цього, величезне значення має місце, куди був виконаний укус. Найбільш небезпечно, якщо укус припадати в область морди і передніх лап. Це пов’язано з високою кількістю нервових волокон і завершень тут. Період інкубації сказу у собак може становити від 10 днів до декількох тижнів. У частоті клінічних випадків період інкубації триває 2-3 місяці. Нечасто, але буває, що період інкубації триває довше 1 року.

Багатьох господарів цікавить питання-скільки живе собака зі сказом? Після закінчення терміну інкубації, вірус починає виникати з кожного боку. Точного часу не існує, так як продромальний період може затягнутися, а ознак довгий час не буде. Після виникнення характерної симптоматики, заражені собаки живуть близько 10 днів, а далі приходить смертельний результат.

Необхідно звернути свою увагу! Є ряд хвороб, які з’являються також як сказ.. Надзвичайно важливо відвести вихованця до ветлікаря для диференціації сказу від менінгіту, правця, токсопалазмозу, отруєнь і агресивних нападів.

РНК-вірус, збудник сказу, потрапляє в організм через пошкоджені шкірні покриви або ж слизові оболонки від заражених тварин при укусах собаки. Дуже швидко по нервових волокнах вірусні мікроорганізми йдуть в бік центральної нервової системи, а потім зворотним шляхом до периферії. Шляхів поширення вірусу по організму тільки два-лімфогенний і гематогенний. Крім цього, РНК-вірус сказу має здатність вибірково зв’язуватися з ацетилхоліновими завершеннями, що призводить до розвитку паралітичних станів. У головному мозку на тлі бурхливого вірусу з’являються селективне ураження нейронів, формування набряків, крововиливів. Процес патологічного характеру охоплює кору мозку, мозочок і ядра черепних нервів. Крім цього, аналогічні патологічні зміни зачіпають середній мозок, базальні ганглії і 4 шлуночки. Власне ураження головного мозку обумовлюють розвиток паралічів в дихальній системі і глоткових м’язових волокон, а ще дуже високе виділення слини і поту.

Необхідно звернути свою увагу! Черговість глікопротеїдів вірусних амінокислот сказу, аналогічна з нейротоксинами, що виділяються токсичними зміями. Нейротоксини, здатні вибірково зв’язуватися з ацетилхоліновими рецепторами.

Як визначити сказ

Перш за все, для того щоб знати, як визначити сказ у собаки, слід звернутися за допомогою до кваліфікованого ветеринарного професіонала. При постановці попереднього діагнозу, лікарем повинні враховуватися дані зібраного анамнезу, результати паталогоанатомічного дослідження і загальна епізоотологічна ситуація регіону. Для постановки точного діагнозу застосовуються лабораторні методи діагностики, а ще дослідження під мікроскопом, бактеріальний посів, експрес-тести і гістологія тканин. При постановці діагнозу надзвичайно важливо провести характерну перевірку від хвороби Ауєскі, чуми м’ясоїдних і енцефаломієліту.

Необхідно звернути свою увагу! Тварина з підозрами на сказ слід ізолювати від інших тварин і людини в спеціальному боксі до того моменту, поки не буде результатів аналізів.

В основному, точний діагноз можна поставити виключно на підставі патологічного матеріалу – розкритого трупа тварини. Найбільш інформативним методом в цьому випадку вважається наявність нестандартних утворень в головному мозку – тільця Бабеша-Негрі, локалізованих в частині мозку (Амонових рогах).

Виявлення нестандартних антигенів проходить за допомогою реакції дифузійної преципітації, а ще ІФА (імунофлуоресцентного аналізу) відбитка очної рогівки. Ця методика дає можливість визначити наявність вірусного агента в організмі тварини з точністю до 95%.

Виявити і дізнатися нестандартні тільця Бабеша-Негрі можна в мазках-відбитках, зрізах гістологічного плану головного мозку, а ще тканинних структурах слинних залоз. З мозкових тканин загиблої тварини стерильними ножицями виділяють в поперечному напрямку маленькі шматочки до 4 мм завтовшки. Пробу беруть з довгастого мозку, мозочка і Амонових рогів. Предметне скло прикладають до поверхні зрізаної ділянки і отримують спеціалізований відбиток. Спеціалізованими препаратами, фарбують тканини. В одній клітинній одиниці може бути виявлено до 3 тілець Бабеша-Негрі. Вони відрізняються чіткими окресленими оболонками і з внутрішньої зернистою структурою.

Проходить також аналіз крові на присутність нестандартних антитіл. Взявши до уваги те, що вірусні компоненти розміщуються і вражають нервові волокна, в кров’яному руслі його виявити виходить дуже і дуже рідко. При підозрі на можливе зараження в умовах ветеринарної лабораторії проходить аналіз спинномозкової рідини.

Крім цього, проводяться розгорнуті хімічні аналізи крові на сказ собак серологічного типу. При зараженні відзначається зрушення в лейкоцитарній формулі, а ще олігоурія, альбумінурія, дизурія і збільшення вмісту числа моноцитів.

Тест на присутність нестандартних антирабічних антитіл в кров’яному руслі дає можливість перевірити напруженість імунітету. Результат проведених діагностичних заходів можна отримати тільки після 10-15 днів. Сучасні лабораторні аналізи на сказ базуються на 2-ух методиках:

 • тест швидкісного гальмування фокусу флюоресценції;
 • тест флуоресцентних віруснейтралізуючих антитіл.

Виконання даних видів досліджень проходить на живих клітинних структурах із застосуванням живого вірусу. Для дослідження у тварини роблять забір крові в кількості 0.5-1 мл.здавати такий тест потрібно, коли в кров’яному руслі в необхідній кількості виробляться антитіла після вакцинації.

Біопроба на лабораторних мишах дає можливість зрозуміти, що у собаки сказ на більш ранній стадії. Використовується для виявлення вірусу в тканинних структурах головного мозку, слини хворих тварин і слинних залозах. Для постановки лабораторного дослідження піддаються зараженню невеликі мишенята, що знаходяться на грудному вигодовуванні, в кількості 20 штук. Під наркозом, шляхом підчерепного введення, роблять ін’єкцію суспензії досліджуваного потенційного зараженого матеріалу.

При позитивному результаті у мишей дуже швидко зустрічається парез, параліч і тремор в м’язах кінцівок. В основному, заражені лабораторні тварини вмирають через 5 днів. В подальшому, трупи тварин піддають патвскритію і проводять реакцію прямої імунофлуоресценції.

Симптоми і ознаки сказу у собак

Ознаки сказу у собак з’являються по-різному, все залежить від кількості проникли в організм вірусів, місця укусу і стану імунної системи. Період інкубації триває від декількох діб (у маленьких цуценят) до пари місяців (у дорослих собак великих порід). Усереднений час тривалості буйної форми сказу може становити від 6 днів до 2.5 тижнів.

Є кілька форм недуги, будь-яка з яких має ряд особливих характеристик і індивідуальних характеристик:

 • депресивний;
 • атипова;
 • ремітувати;
 • абортивний.

Як вимальовується сказ у собак? Дуже часто оформляється скажена форма, що відрізняється 3 послідовними періодами, що володіють властивими ознаками:

 1. Продромальний період-з’являється на перших стадіях відразу ж після інфікування. Симптоматика мало виражається або ж фактично відсутня. З’являється відчуття, що тварина просто трохи втомилося або ж хоче спокою, перестаючи бігати, більше лежати, прагнучи усамітнитися. Раніше покірна тварина закінчується слухатися власного власника, реагувати на сторонні звуки і голоси. Може трапиться і протилежний ефект від зараження сказом – раніше тихий і помірний вихованець, раптом починає вимагати уваги, прагнучи посилено приголубитися і поводиться не як зазвичай. Різка зміна в поведінці собаки зобов’язана стати сигналом для дослідження собаки. У багатьох випадках, через 2-3 дні починають з’являтися відмінні симптоми сказу у собак. Сюди відносяться проблеми з актом дихання, збільшення виділення слини з пащі. Тварина починає посилено позіхати і з’являється відчуття, що собака не може зробити справжній позіхання, судорожно прагнучи пащею набрати відсутнього повітря.
 2. Маніакальний період-ознаки інфікування видно непрофесійним поглядом. Ворожість стає настільки явною, що собака може кинуться на власного господаря, розгубивши всю власну доброзичливість. Це найбільш небезпечна стадія, так як контроль над емоціями у тварини повністю втрачається. Вихованець може вкусити власного власника або ж членів сім’ї. Виникає нестримна тяга до неїстівних предметів – гризти меблі, одяг, стіни. У потрібні моменти, домашній улюбленець починає ховатися в темних місцях. У цей період в основному, з’являється параліч м’язових волокон глотки і нижньої щелепи, голосові зв’язки хрипнуть і голос собаки зазнає змін. У більшості випадків як правило спостерігаються спазми очних м’язів, закочування очей, конвульсії і косоокості. Тварина припиняє буянити, а фаза маніакальності змінюється повною апатичністю – вихованець лежить, складно дихає, з’являється недостатність кисню в легенях. Скажена маніакальна частина сказу триває протягом декількох діб (3-5).
 3. Стадія абсолютного паралічу . У цей період виникає гідрофобія (водобоязнь) пов’язана з повним паралічем м’язового апарату глотки. Агресивне стан пропадає, паралізуються задні і передні кінцівки. Хвора тварина сильно кульгає або ж волочить задні кінцівки. З причини відсутності можливості ковтати слину, з’являється сильне слинотеча. Внутрішні органи повністю паралізуються, тварина впадає в коматозний стан, з кожним разом на більш тривалий період. В результаті не виходить з нього до самого смертельного результату.

Є ще ряд маловивчених форм, що з’являється набагато рідше, ніж скажена форма хвороби. Так, Існує неголосна форма хвороби, що триває протягом 2-5 днів. Характерним для тихої форми сказу вважається повна відсутність агресивного стану тварини. Собака спокійно поводиться, продовжуючи нормально приймати їжу. Паралітична стадія розвивається швидко, і собака гине в стислі терміни.

Форма атипового сказу, дуже важко піддається диференціації, так як зовсім відсутні ворожість, звичайна для сказу. У собак можуть знаходиться ознаки розладу і порушення роботи шлунка, а ще травного тракту в загальному. Атипова форма гідрофобії може тривати близько 90 днів. Завдяки цьому при будь-яких порушеннях у функціонуванні системи травлення, слід звернутися за допомогою до кваліфікованого ветлікаря.

Поворотна форма сказу, що має другу назву – ремітуюча, не схожий на інші видів інфікування тим, що на зміну характерним нападів, приходить одужання, після якого знову починає виникати маніакальна стадія.

Важливо пам’ятати, що якщо улюбленого домашнього улюбленця вкусила інша собака, потрібно якомога швидше звернутися до ветеринара для подальшого дослідження. А справа вся в тому, що видимих ознак сказу в іншої собаки може не бути, проте вона буде прямим переносником небезпечного захворювання. При першій же небезпеки, потрібно здати всі потрібні аналізи, для своєчасного виявлення предпологаемого інфікування.

Чи лікується сказ

На питання, чи лікується сказ у собак, відповідь негативна. До великого розчарування, в сучасній ветеринарії не знайдено ліки від собачого сказу. Якщо людину ще можна врятувати на ранній стадії хвороби, то вихованця можна лише приспати. для того щоб не сталося подібного, потрібно вчасно проводити вакцинацію тварини антирабічними вакцинами. Дуже важливо проводити планові вакцинації маленьким цуценятам, і собакам мисливських порід, присутніх в групі ризику.

Профілактика і лікування сказу у собак

Вірус сказу вважається одним з перших хвороб, яке змогли виділити вчені. Він добре вивчений, але існує необхідна кількість міфів, які пов’язані із захворюванням. Так, вважається що найбільшу небезпеку становить агресивна тварина. Але рабичний вірус може проникати в слину собаці набагато раніше, ніж з’являться відмітні ознаки.

Є кілька правил, яких слід дотримуватися, для того щоб знати, що зробити якщо вашу собаку покусали. Перш за все, потрібно провести дезінфекцію місця укусу. Це допоможе вбити вірусні мікроорганізми, розміщені на поверхні рани. Для цього необхідно:

 • одягнути рукавички, для мінімізації контакту із зараженим середовищем;
 • вимити рану простим милом і гарячою водою.
 • важливо обов’язково уникати будь-якого контакту з мордою і слиною власного чотириногого вихованця;
 • після промивання відвести собаку до ветлікаря.

Якщо заражена тварина вкусила вакцинованого вихованця, ризик заразиться сказом істотно зменшується. Але надзвичайно важливо провести Вторинне введення антирабічного антигену, так як без вторинної ін’єкції вихованець може померти. Прекрасно себе зарекомендувала вакцина проти сказу собак-Нобівак, що випускається Нідерландами.

Крім вторинної ін’єкції вакцини від сказу, собака роблять ревакцинацію, для стимуляції відповідної реакції імунної системи. Пов’язують це з тим, що від моменту, коли вірус сказу досягне нервових стовбурів, розташованих в головному і спинному мозку, пройде багато часу для вироблення організмом нестандартних антирабічних антитіл.

Щеплена собака може захворіти на сказ, якщо їй не нададуть своєчасної медичної допомоги. Дуже часто собаку рекомендують ізолювати, незалежно від того, робилися їй щеплення чи ні. Це дасть можливість вчасно визначити ознаки сказу у собаки і не дозволити зараження людей та інших тварин.

Що зробити, якщо Собаці не робили вакцину проти сказу? Необхідно пам’ятати, що ветеринари пропонують уберегти себе і власних членів сім’ї, провівши евтаназію собаки. Примусове усипляння зменшує ризик розвитку сказу у людей та інших вихованців проживають в будинку, що контактували з хворим. Якщо володар відмовляється проводити евтаназію власній собаці, то є варіант приміщення тварини на довгий карантин. Це означає, що тварина слід утримувати у власне обладнаному вольєрі протягом не менше 6 місяців. Під час появи відмінних ознак сказу, тварина все одно присипляють. Поява нижчеперелічених симптомів, говорить про настання захворювання у собаки:

 • ворожість і нервозність;
 • насторожені пози і здиблена шерсть;
 • розширення зіниць;
 • сумнівного походження параліч – неможливість рухати частинами тіла;
 • зміна голосу і немає апетиту, боязнь води і яскравого світла;
 • піна збирається в куточках рота і багате виділення слини;
 • різкі зміни поведінки, напад на неживі предмети.

Що зробити, якщо собака, хвора на сказ, вкусила людину? Якщо контакту із зараженою твариною уникнути не вийшло, потрібно вжити своєчасних заходів, що включають в себе наступні пункти:

 1. Обов’язкове проведення першої обробки поверхні рани-промивання рани протягом 10-15 хвилин під водою з крана з густим растром простого мила. Якщо рана досить глибока, можна набрати розчин на мильній основі в одноразовий шприц, промиваючи глибокі пошкоджені шари.
 2. Припікати саму поверхню рани не рекомендується, а ось область навколо рани можна обробити розчином йоду;
 3. Покласти пов’язку і відразу ж звернутися за медичною допомогою. Тільки фахівець зможе дати правильну оцінку і призначити курс вакцинацій і обробок.

Пацієнту, який проходить спеціалізований курс вакцинації після укусу тварини, доводиться стежити за загальним станом власного здоров’я, уникаючи перевтоми і переохолоджень. Крім цього, неухильно рекомендується відмовитися від вживання спиртних напоїв на певний період часу. Побічні ефекти при проведенні вакцинації можливі і з’являються у вигляді таких реакцій:

 • набряклість і біль в місці ін’єкції;
 • збільшення показників температури тіла до 38 і вище;
 • розлади диспепсичного характеру;
 • збільшення лімфатичних вузлів;
 • запальні процеси в суглобах.

Курс антирабічних вакцин складається з 6 ін’єкцій, що проводяться в м’язові волокна плеча або стегна. Схема в себе включає уколи на 1,3,7,14 і 28 днів після тісного контакту з можливим зараженим об’єктом. Неухильно рекомендується проведення заключної ін’єкції через три місяці після першого уколу. Важливо пам’ятати, що вакцинація ефективна лише в разі, якщо заходи прийняті не раніше 14 днів від моменту укусу скаженим тваринам.

Пацієнтам, які приймають спеціалізовані препарати гормонального походження і імунодепресанти, слід в обов’язковому порядку повідомляти про це лікуючого лікаря. Пов’язують це з тим, що імунна відповідь на введення вакцини буде придушуватися, викликаючи небажані реакції організму. Також не можна відмовлятися від лікування або ж самостійно його переривати, так як це буде причиною смертельного результату.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close