Як доглядати за їжаками в домашніх умовах?

Як доглядати за їжаками в домашніх умовах? - Ветеринар

Їжака правильно можна назвати загальним улюбленцем. Деякі громадяни нашої країни приручають навіть звичайних їжаків — це дійсно можливо. Однак відносна мода останнього часу на домашніх їжачків спровокована абсолютно не вітчизняними садовими волоцюгами, а штучно виведеним африканським карликовим їжаком.

Як доглядати за їжаками в домашніх умовах? - Ветеринар

Але якого б їжака ви не підібрали, правила догляду будуть приблизно схожими, тож варто розібратися в цій справі детальніше.

Адаптація їжака в будинку

Якщо ви відловили простого їжака і вирішили принести його додому, не потрібно думати, що для нього ця ситуація абсолютно нормальна. По закінченню певного часу він звикне, але спочатку, потрапивши в незнайоме середовище і не маючи можливості виконувати власні інстинкти, тварина зазнає значного стресу. Зважившись завести голчастого домашнього улюбленця, заздалегідь потурбуйтеся про те, щоб обзавестися кліткою для нього. Роздобувши звірка, посадіть його в клітку і в першу добу просто не чіпайте — нехай новий улюбленець звикне до обстановки і переконається, що нічого поганого з ним не відбувається.

Краще, зрозуміло, брати молодого їжачка, однак якщо ви не купуєте звірка, з віком ви навряд чи вгадаєте. Намагаючись привчити дитину до нових умов, подивіться дуже уважно на те, що із зором у таких звірків біда — у просторі вони орієнтуються, скоріше, за запахом і за пам’яттю. Завдяки цьому досвідчені люди рекомендують оригінальний хід, щоб звір звик до власника. Біля клітки потрібно покласти свою невипрану футболку.

Спочатку їжак боятиметься і згортатиметься в клубок за кожного контакту, але ви все одно тримаєте його в руках і розмовляєте з ним м’яко й ласкаво. Якщо той намагається нюхати вашу руку — дайте подібну можливість, це вихованець знайомиться.

Точних термінів адаптації їжака не існує — все може залежати від того, наскільки товариська особина вам дісталася. Деякі жваво цікавляться світом, який нас оточує, і готові знайомитися вже за хвилину, що в природі, зрозуміло, було б очевидним недоліком для звірка. Недовірливі звірята можуть пристраститися досить довго, розтягнувши знайомство днів на п’ятнадцять.

За будь-яких обставин спілкуванню з улюбленцем потрібно присвячувати хоча б 30 хвилин щодня — щоб швидше звикав і надалі вже не відвикав від хазяйського запаху.

Поки дитина звикає до нової обстановки, постарайтеся її нічим не лякати. Інші домашні вихованці, якщо є такі, не повинні перетинатися з їжачком. Налякати його потенційно можуть також будь-які гучні звуки, навіжений шум телевізора, високі тональності голосу людей, які розмовляють, і навіть собачий гавкіт за вікном, тож усі такі чинники бажано зменшити, потроху привчаючи звірка до того, що це все нормальні явища.

Умови для утримання

Їжак — істота рухлива і досить активна, це підтвердить будь-хто, хто хоча б раз спостерігав звірка в природі. Це означає, що його клітка має бути досить просторою, що не заважає в’язню гуляти. Якщо ви все ж таки захотіли утримувати їжака у квартирі, то 70х45 см — це мінімальна його площа особистої території, а добре орієнтуватися на міні-вольєр розмірами 90х60 см. Значна висота клітці не потрібна, але пропонують все ж орієнтуватися на 40 і більше сантиметрів.

Звичайний лісовий їжачок виявляється напрочуд чудовим верхолазом, тому господар або придбає клітку закритого типу, або буде спостерігати постійні втечі власного вихованця. Дуже часто для цих звірків вибирають металеві клітки для гризунів, що продаються в будь-якому зоомагазині, але цілком можна самому спорудити дерев’яну альтернативу або навіть контейнер із пластику з гладкими слизькими стінками, які для дитини стануть нездоланною перешкодою — тоді і кришка не буде необхідна.

Якщо вибір припав на вмістилище з ґратчастими поверхнями стін, вибирайте його так, щоб просвіт між прутами був мінімальним. Притиснувши голки до тіла, дитина може вибратися на волю, але ще гірше буде, якщо вона застрягне в процесі.

З інших принципових вимог до місця проживання необхідно відзначити необхідність відмінної вентиляції в клітці.

Крім того, підлога має бути рівною, адже різні нерівності для їжака, який не вирізняється гарним зором, загрожують травмами.

Правильний догляд

Догляд за їжаком, чи то декоративний звір, чи то справжній мешканець лісу, вимагає того, щоб удома вихованець відчував себе приблизно так само, як і в природі. Процедури для догляду та правила утримання нескладні.

  • На волі їжак щоночі долає дуже великі відстані в пошуку їжі, і якщо відібрати в нього таку можливість, він напевно набере вагу, що нічим добрим для тварини не закінчиться. Якщо врахувати, що клітка за будь-яких обставин маленька, варто купити улюбленцю бігове колесо, але не дуже таке, як для гризунів. Пам’ятаємо про те, що їжак погано бачить і для нього небезпечні різні нерівності, тому замість прутів у колеса має бути безперервна поверхня, в якій не можуть застрягти лапки.

Підбирати діаметр колеса потрібно з таким розрахунком, щоб хребет звіра під час бігу не прогинався.

  • Миска для їжі має бути широкою і стійкою, краї — округленими. Цей звір не належить до найбільш акуратних їдців, у процесі приймання їжі він возиться, тому високий і тонкий посуд буде перекинутий щоразу. Поїлку краще взагалі підбирати ніпельного типу, в іншому випадку голчастий товариш обов’язково насипле у воду тирси.
  • Клітка сама по собі не вважається будинком для їжака — ця тварина в природі шукає укриття серйозніше і захоче мати його також і в квартирі. У теорії під ці потреби можна застосовувати навіть підручні речі — підійде стара і м’яка дорожня сумка, а можна пошити особливий мішок із флісу.

В принципі, годиться будь-яка така річ за умови, що вона непогано гасить сторонні шуми і не пропускає світло.

  • Їжаки досить грайливі, а це означає, їм необхідні іграшки, що дозволяють потішити себе у вільний час. Звір завжди буде радий чому-небудь, що можна покатати по клітці, тому їжакам часто купують м’ячики, що випускаються для котів, і навіть картонні стрижні, на які нагвинчується туалетний папір. Як альтернатива (або приємне доповнення) підійде коробка зі шматочками нарізаного флісу — їжачки полюбляють ритися в такому барахлі і відпочивати там же.
  • Для підтримання санітарних умов усередині клітки піддон наповнюють тирсою, спеціалізованими паперовими гранулами або наповненням для туалетів для котів. Важливо дізнатися, що тирса хвойних порід замість наповнювача не годиться категорично: А річ у тім, що під час контакту з їжаковою сечею вона вступає з нею в хімічну реакцію і виділяє випари, які можуть украй погано вплинути на здоров’я улюбленця.

Крім того, не варто купувати й ароматизовані штучні наповнювачі: ніхто не може передбачити реакцію звірка на невідомий запах.

  • Ідеальна температура для активного домашнього їжачка може коливатися в межах 22-26 градусів. Насправді звір, звісно, витримає значно більший температурний діапазон, але в спеку він ризикує перегрітися, тому намагається сховатися в прохолодному укритті, а істотне похолодання для колишнього лісового жителя небезпечне впаданням у сплячку. Завдяки цьому найкраще віддавати перевагу для клітки місцю, віддаленому від радіаторів опалення і захищеному від прямих сонячних променів.

При раптовому відключенні опалення, характерного для першого весняного тепла, вихованець може замерзнути — в подібній ситуації лісовий “дикун” ще раз впаде в сплячку, а ось африканця поряд з житлом варто накрити ковдрою, щоб він не застудився.

  • Якщо хочете доглядати за їжаком правильно, давайте йому можливість гуляти також і за межами клітки, але дуже обережно. Звір дуже цікавий і не знає правил поведінки, встановлених людиною, тому легко може пошкодити меблі та навіть електричну проводку, не кажучи вже про декоративні рослини. Крім того, у квартирі з великою площею він запросто може відшукати для себе ще одне “житло”, і, загубивши його з поля зору, господарі можуть так і не знайти улюбленця вдень, поки він вночі не почне тупотіти лапками і фиркати.
  • Гуляти з їжаком вулицею не можна, але цілком можна оснащувати для нього вольєр прямо на балконі, пам’ятаючи про те, що прямі промені сонця шкідливі. Африканського декоративного їжака не залишайте там на зиму, бо він просто замерзне, а ось звичайний лісовий звір зможе “окопатися” за умови, що ви надасте йому велику кількість сіна або соломи.
  • Раз на один або два місяці їжачка бажано купати у відносно теплій воді з температурою, що не перевищує 35 градусів. Якщо організувати процес правильно, вихованець не буде опиратися. Звірка потрібно акуратно поливати водою так, щоб вона не потрапляла ні у вуха, ні на хитру мордочку.

Чищення голок виконується за допомогою м’якої зубної щітки, як додатковий засіб застосовують гіпоалергенні м’які шампуні без якогось яскравого запаху.

  • Дитину, що викупалася, необхідно насухо витерти. Експерти рекомендують ще й зволожити її шкіру за допомогою натуральних олій на основі кокоса, абрикоса або навіть оливок. Крім того, власне після купання особливо зручно зрізати їжачкові кігті — під впливом води і мила вони розм’якшуються, тому процедура спричиняє менше дискомфорту.

Особливості годування

Усі фахівці одностайні в думці, що їжак дуже невимогливий у їжі і в теорії міг би їсти багато чого. Інша річ, що господарі зазвичай зацікавлені у здоров’ї власного улюбленця, тому повинні підбирати відповідну дієту, яка містить незліченну кількість білків і жирів. Завдяки цьому домашніх чотирилапих часто годують вареним м’ясом або печінкою, а ще недорогим фаршем із субпродуктів.

Може, ви чули про те, що їжаки люблять молоко — це правда, тільки давати його необхідно не в чистому вигляді, а з розмоченим у ньому хлібом. Хоча насправді ці звірята не носять на власних голках овочі та фрукти, як це часто показано на малюнках, їх вони, звісно, теж їдять — дуже поширені яблука і різні ягоди, підійде також звичайна морква. У природі їжачки, як всі розуміють, не харчуються ні продуктами моря, ні рибою, і все ж вихованець не відмовлятиметься навіть від таких ласощів, тим паче, що за вмістом корисних речовин вони справді можуть бути для нього вельми корисними.

Проте, багато господарів таких звірків не особливо проводять експерименти, вважаючи за краще годувати улюбленця приблизно однаковою, зате прогнозовано корисною їжею. Середній денний раціон їжака становить приблизно 300 г риби і 200 г фаршу, перемішаного з крупою. Зазначені продукти діляться так, щоб бути виданими тварині за 2 рази. Як всі розуміють, кількість їжі може змінюватися, залежно від того, наскільки великий у вас екземпляр.

Водночас не забудьте все ж додавати до раціону й інші описані вище продукти, щоб змінити вітаміни та мінерали, які надходять в організм вихованця.

Їжачок — це не та істота, яка їстиме багато, навіть у тому разі, якщо в нього вже не лізе, тому перегодувати його важко. Інша річ, що нез’їдена їжа, залишаючись у клітці в шарі тирси, може стати прекрасним середовищем для розмноження різних паразитів, що навряд чи можна назвати хорошим наслідком. Отже, їжакові порції необхідно розраховувати так, щоб чотирилапий був у змозі з’їсти все й одразу.

Зимова сплячка

Африканські карликові їжаки на зиму не засинають, а ось зі звичайними лісовими звірками доведеться потерпіти — якщо навіть ви створите непогані умови для активності протягом усього року, природу не обдуриш. У природі звір перед тим як лягати спати намагається набрати максимальну масу, він стає дедалі млявішим, що вказує на наближення холодів.

Не маючи можливості бути присутнім під час сну, дитина значно втрачає у вазі за зиму, а це означає, що з приходом осені ви зобов’язані збільшити норму годівлі для власного вихованця, не шкодуючи їжі. Беручи до уваги небезпеку відсутності сплячки, ви повинні самі посприяти тому, щоб в атмосфері відчулася свіжість — з цією метою їжакову клітку дуже часто на зиму виносять на балкон. За такого ставлення звір проспить всю зиму, якщо ж знайдете прохолодне місце у квартирі, сплячка зменшиться до півтора-двох місяців максимум.

Переживати за здоров’я улюбленця не слід — для нього вважається нормою зимувати в умовах вулиці, тож покладайтеся на його здатність будувати для себе звичайне гніздо. Щоб з останнім не з’явилося проблем, забезпечте їжака необхідним числом матеріалів для будівництва — на цю роль цілком підходять ті ж флісові клаптики, а ще пожухла трава, гілки та багато іншого.

Під час сну тварину не турбуйте — нехай прокинеться тоді, коли вважатиме за необхідне.

Про те, як доглядати за їжаками вдома, дивіться в наступному відео.

Позначки:, , , , , ,
close