Катаракта у собак

Кришталик в очному яблуці собою являє біологічну лінзу, що володіє здатністю зосереджувати промені світла на задній частині – сітківці. У нормальних умовах у здорової тварини, кришталик дуже гнучкий і прозорий. Це дає йому можливість змінювати форму, таким чином, налаштовуючи зір собаки на різних віддалених або наближених предметах.

В результаті порушення прозорості кришталика, з’являється зменшення зору. Такий патологічний процес називається катарактою. У переважній більшості клінічних випадків, розвивається помутніння кришталика у тварин похилого віку. Однак зустрічаються випадки, коли катаракта розвивається у молодих тварин.

Є кілька видів патології-вроджена і набута. Вроджений тип катаракти діагностується дуже і дуже рідко, а придбана, розвивається на тлі самих різних змін протягом усього життя. Основою виступають процеси запального характеру, травми і зміни пов’язані з віком, цукровий діабет.

Причини собачої катаракти

Точних причин розвитку катаракти у собак немає досі. Є ряд припущень, згідно з якими катаракта з’являється в результаті генетичної схильності у певних порід собак. Науково доведено, що у собак з діагностованою катарактою, потомство в 82% випадків успадкує захворювання.

Є також цілий список порід, зі схильністю до розвитку катаракти. Це карликові і королівські пуделі, англійські кокер-спанієлі, золотисті ретривери, той-тер’єри, Йоркширські тер’єри.

Також є кілька факторів, що провокують порушення в роботі органу зору. Одним з подібних факторів вважається травми механічного характеру. Різні удари, отримані під час бійок або активних ігор.

Основою розвитку катаракти можуть стати хімічні опіки слизової оболонки. Це можуть бути різні кислоти і луги.

Аргументом, що провокує початок патології, може стати сильне випромінювання ультрафіолету, раптовий температурний перепад (велике переохолодження тіла собаки або ж тривале перебування під відкритими променями на сонці).

Захворюваннями, які можуть спровокувати розвиток катаракти у собаки, вважаються:

    (діабетична катаракта);

  • процеси в організмі аутоімунного характеру, коли клітини імунної системи починають нападати свої здорові клітинні структури організму; , тим більше в хронічному перебігу і з регулярними рецидивами.

Гострі отруєння організму також здатні спровокувати розвиток катаракти у тварини. Діагностується цей вид захворювання дуже і дуже рідко на тлі інтоксикації.

Узнайте про остальные популярных болезнях глаз у собак >>>

Певні власники собак, впевнені, що для попередження деяких інфекцій, а а саме для лікування чумки (чума м’ясоїдних), потрібно давати тварині горілку або спирт. Це в корені неправильне лікування, так як ефективність проти інфекції сумнівна, а ось збиток для організму вихованця істотний.

Катаракта у собак частіше діагностується в літньому віці, що пов’язано зі зміною функцій організму. Профілактика вікової катаракти не дасть особливих результатів, так як зміни пов’язані з віком не піддаються.

Ознаки та стадії хвороби

Катаракта ока у собаки може бути 2-ух форм – первинна і вторинна. Первинний тип патології вважається вродженим і з’являється на тлі генетичних змін.

Основою вродженої катаракти у цуценяти стають інфекційні ураження ембріона всередині материнської утроби, травми плода, а ще токсичні речовини, що проникають через фето-плацентарний бар’єр і порушують звичайне формування ембріона.

Первинна катаракта розвивається, в основному, на обох очі симетрично, на відміну від вторинної.

Вторинна катаракта, з’являється в результаті самих різних патологічних процесів в організмі тварини в зрілому віці. Основою може послужити цукровий діабет, аутоімунні процеси, хронічні інфекції.

У ветеринарії визначають 4 стадії розвитку катаракти:

  1. Початкова-триває довго. Період формування патологічного процесу іноді затягується на кілька років. Ветеринарні лікарі-офтальмологи, можуть визначати початок катаракти на дуже перших кроках. Призначення спеціалізованих медикаментозних засобів, дає можливість уповільнити розвиток патології і не дати їй перейти в наступну стадію – незріла катаракта.
  2. Незріла-відрізняється збільшенням площі помутніння кришталика. У собаки різко зменшується гострота зору. При діагностуванні незрілої катаракти, ветеринарні фахівці наполегливо не радять проводити своєчасне втручання.
  3. Зріла-стадія катаракти, для якої отличительно сильне погіршення зору. Визначати зрілу катаракту не складає великих труднощів. Тварині рекомендують провести операцію по заміні кришталика.
  4. Перезріла-катаракта, при якій доведеться проводити екстрене своєчасне втручання.

Основна ознака катаракти-помутніння кришталика. При розвитку патологічного процесу з центрі ока, виявити катаракту неважко. Наприклад якщо захворювання починається в периферичної частини тканинних структур візуального органу, помітити розвиток катаракти набагато важче.

Незріла форма катаракти відрізняється зміною зовнішнього вигляду ока, він ставиться блідим, а ще відзначається блакитний відтінок. Помітивши у власного улюбленця такі ж зміни в оці, потрібно не відкладаючи, відвідати ветеринарну лікарню.

В умовах клініки будуть проведені всі необхідні дослідження для диференціації істинної катаракти від інших хвороб очей, що мають подібну клінічну картину.

При відсутності вчасно наданої допомоги, з’являються серйозні ускладнення, наприклад глаукома. Це патологія, для якої характерне збільшення тиску всередині ока, що провокує часті болі в голові у собаки. Далі слід повна сліпота вихованця.

На перших кроках розвитку катаракти зір страждає несуттєво. Вихованець не здатний відрізняти дрібні деталі предметів. Незріла катаракта виглядає як плівка, що з’явилася в центрі ока. Тварина дуже швидко втрачає зір і бачить виключно контури предметів.

На дорослій стадії катаракти, вся помітна частина кришталика ока каламутна. Тварина не може відрізняти форми предметів і орієнтується виключно світловідчуттям. Більшість собак починає губитися і перестає орієнтуватися в просторі. При розвитку останньої стадії з’являються незворотні процеси розпаду волокон кришталика. Відбувається розвитку небезпечних складнощів, наприклад як увеїт, глаукома, підвивих кришталика і іридоцикліт.

Кожен організм індивідуальний, тому терміни розвитку катаракти у вихованців проживають в будинку індивідуальні. Вплинути на швидкість розвитку патології можуть фактори зовнішнього середовища і стан організму самого вихованця.

При зверненні до ветеринарної клініки, тварині призначать ряд лабораторних та інструментальних досліджень. Проводитися обов’язковий клінічний огляд хворої тварини. Велику увагу приділяють області очей.

Призначаються електроретінограмму, що дає можливість довести або ж оскаржити наявність катаракти. Електроретинограма також дозволяє оцінити стадію і ступінь пошкодження кришталика.

Після доведення діагнозу, ветлікар розробляє індивідуальну план лікування патології.

Узнайте про остальные популярных болезнях глаз у собак >>>

Допомога собакам при катаракті

Лікування катаракти у собак на перших стадіях, передбачає застосування медикаментозних засобів, здебільшого у вигляді крапель. Труднощі лікування консервативними методиками полягає в тому, що етіологію Походження вікової катаракти виявити важко. Використовуються різні краплі, які здатні уповільнити або зупинити процес розвитку патології.

Втім відомо, що лікування катаракти у собак очними краплями не призводить до розсмоктування патологічного вогнища.

Медикаментозні засоби здатні тільки зупинити і уповільнити розвиток захворювання. Але цілком зупинити патологічний процес не здатні жодні очні краплі.

Лікувати катаракту у собаки ветеринари рекомендують хірургічним методом. В ході своєчасного втручання, уражений кришталик замінюють на штучний, повертаючи тварині можливість нормально бачити і орієнтуватися в просторі.

Сучасна Ветеринарна медицина на місці не стоїть, тому в офтальмології застосовують малотравматичні методики, які можна застосувати на будь-яких стадіях патології.

Однією з сьогоднішніх методик вважається технологія факоемульсифікації. Даний метод дає можливість видалити уражений кришталик за допомогою ультразвукових хвиль. Використовується як на перших, так і на пізніх стадіях розвитку катаракти. Суть операції зводитися до дроблення ураженого кришталика за допомогою ультразвукових хвиль. Кришталик розріджується і нагадує нестандартну емульсію.

За допомогою спеціального проколу, ця емульсія витягується, а на місце ураженого кришталика, через прокол вводять пластичний штучний кришталик в згорнутому вигляді. Лінза самостійно розправляється в сумці кришталика, займаючи природне положення.

Проколюють очне яблуко в області рогівки на периферії. Ця область має здатність швидко затягуватися протягом 7-14 днів, тому накладення швів після проколу, в основному, не проводитися.

В ході своєчасного втручання, застосовуються спеціалізовані в’язкі препарати-віскоеластікі, які дійсно дають можливість захистити очей в період виконання дії. Не всім собакам можна проводити своєчасне втручання.

Заміну кришталика не радять проводити пацієнтам в похилому віці, коли тварина бути на стадії в’янення. Також не проводять факоемульсифікацію собакам при катаракті на тлі криволінійної форми цукрового діабету і вихованцям з великим очним тиском, яке неможливо стабілізувати.

Профілактика катаракти у собак

Заходи попередження зводяться до кількох важливих правил. Потрібно систематично приводити собаку на огляд до ветлікаря 1 раз в 6 місяців з метою попередження. Це дасть можливість вчасно виявити патологію і вжити заходів щодо її ліквідації.

Важливо систематично проводити самостійний огляд всієї тварини, приділяючи велику увагу правильній гігієні. Потрібно витирати очі собаці за допомогою спеціалізованих лосьйонів, закопувати очні краплі. Особливо ця рекомендація стосується собак, що мають проблеми з очима.

Необхідно ретельно підходити до вибору раціону харчування. Їжа повинна бути багатою на вітамінні і мінеральні комплекси. Потрібно пам’ятати і про постійні вакцинації собаки.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close