Ідіопатичний цистит у кішок

Процес запального характеру неінфекційного походження, що розвиваються в області сечового міхура, називається ідіопатичним циститом. Факторів, що провокують розвиток подібні патології, багато. Вони як правило викликають запалення нижньої частини ниркової системи. Однак в більшості клінічних випадків ідіопатичний цистит, який отримав власну назву, розвивається без помітних причин. Неінфекційне захворювання в області сечового міхура вражає як самців, так і самок, незалежно від породної і вікової приналежності.

Причини ідіопатичного циститу

Ідіопатичні патології розвиваються без явних причин. Це стосується і циститу. Але є ряд відхилень і факторів, що мають великий вплив на розвиток патологічного стану. Спровокувати розвиток ідіопатичного циститу можуть такі фактори:

 • Недоліки в області оболонок сечового міхура-клітинні структури, що утворюють тканини слизових оболонок, мають у власному складі нестандартні речовини (глікозаміноглікани), що допомагають захисту приємних тканин міхура. Дана властивість дуже важливо для сечового міхура, так як сеча складається не тільки з води, але і має у власному складі масу концентрованих речовин. Сеча провокує роздратування стінок слизової оболонки, що призводить до дефектів. На цьому тлі відбувається пошкодження клітин і базового шару (клітини перехідного типу епітеліальної тканини), що призводить до розвитку виразкових уражень, великих подразнень і процесів запалення.
 • Запальні процеси нейрогенного типу-нервові волокна і завершення, що розміщуються на стінках сечового міхура зменшуються під дією тутешніх збуджуючих центрів або ж в результаті сигналів, що надходять з центрального головного мозку (часто зустрічається у відповідь на стресовий стан). При стимуляції закінчень нервів, відбувається виділення нестандартних з’єднань хімічного плану (нейротрансмітери), що провокують виникнення не тільки запалень, але і хворобливих почуттів.
 • Стану стресу-доведено, що стрес у кішок, буде причиною розвитку ідіопатичного циститу. Пусковим механізмом у розвитку ідіопатичних циститів стають дуже сильні стреси. Якщо навіть з першого погляду стан стресу у кішки не може вплинути на загальний стан. Запалення в області сечового міхура зустрічається у кішок, які проживають поруч з іншими тваринами, які проживають на вулиці і часто беруть участь в бійках.

За однією з версій запалення сечового міхура у кішки без конкретної природи походження, може з’являтися на вродженому рівні. Деякі кішки реагують на стресові ситуації абсолютно інакше, ніж їхні родичі.

Точного механізму розвитку циститу не існує. Головне завдання власника-вчасно помітити відмінні зміни і звернутися за допомогою до ветлікаря. Встановити точний діагноз можна виключно в умовах клініки на підставі лабораторних та інструментальних досліджень.

Симптоми і діагностика

Клінічна картина розвитку циститу нагадує симптоми інших хвороб, що вражають нижню частину системи сечовиділення. Дуже частими ознаками розвитку ідіопатичного циститу у кішок, вважаються:

 • проблемне сечовипускання з сильними болями (дизурія); (поллакіурія); (гематурія);
 • походи в туалет повз лотка;
 • поява ділянок облисіння в області промежини на тлі постійного підтікання сечі.

У самців при розвитку запалення сечового міхура часто спостерігаються закупорки уретрального каналу, вказуючи на важку ступінь запалення і спазми гладкої мускулатури. Симптоматика циститів ідіопатичного типу частіше має періодичний характер, а не постійний.

Ознаки захворювання з’являються миттєво, затухаючи потроху протягом одного тижня. Після якого симптоми знову посилюються.

Важкі ступеня протікання патології з’являються серйозніше і будуть збережені надовго. Запалення сечового міхура дуже часто провокує розвиток складнощів у вигляді потовщення стінок, дуже часто нагадує нові освіти без підготовчої біопсії.

Нестандартних діагностичних тестів для визначення циститу у кішки немає, також як і аналізів. Діагностичні заходи проводяться для того щоб провести диференціацію від інших хвороб, що нагадують за симптоматикою розвиток циститу. З метою діагностики проводяться:

 • загальний аналіз сечі;
 • аналіз крові для визначення лейкоцитарної формули (дає можливість виявити запальні процеси);
 • посів для виділення бактеріальних культур;
 • рентгенографічне дослідження області розташування сечового міхура (використовують рентген з контрастною речовиною);
 • діагностика за допомогою ультразвуку стінок сечового міхура (дозволяє визначити серйозні порушення, закупорку сечівника, пухлинні процеси).

Діагноз ідіопатичний цистит ставлять виключно після того, як всі інші можливі захворювання були виключені. При запаленнях в сечовому міхурі діагностують кров в аналізі сечі, клітини запалення. У зразках урини іноді діагностують дрібні кристали відклалися солей (дуже часто виявляються струвіти і оксалати (фосфатні кристали і кальцієві). Відкладення кристалів не ставати провокуючим аргументом для розвитку запалення, так як струвіти або оксалати знаходять і у клінічно здорових кішок в зв’язку з великою концентрацією сечі.

Лікування і профілактика

На підставі отриманих даних від лабораторних та інструментальних досліджень, ветеринарний фахівець призначає схему терапії, персонально вибираючи складові в залежності від складності ситуації.

Лікування повинно бути комплексним, допомагаючи зменшити можливість розвитку загострень патології. Медикаментозна терапія займає перше місце при усуненні ідіопатичних циститів у домашніх кішок. Але не завжди ліки дають можливість повністю впоратися із захворюванням. Більшість лікувальних лікарських засобів надають позитивний ефект на перших стадіях і тільки на перших порах. Кішки починають відчувати себе краще, але після якого, відчуття болю і дискомфорт при циститі повертаються.

для того щоб домогтися довготривалого ефекту від лікування, потрібно дотримуватися ряду правил. Обов’язково необхідно налагодити правильне дієтичне харчування. Однаково важливо поліпшити умови утримання вихованця, адже часті переохолодження (лежання на холодній підлозі, постійні протяги), погано позначаються не тільки на стані сечостатевої системи, але і правильному функціонуванні всього організму в загальному.

Ідіопатичний цистит складно піддається терапії, так як виявити ключову природу походження цього виду запалення в сечовидільної системи, дуже складно.

Збільшення ефективності від дієти і налагодженого правильного догляду за твариною, проводитися шляхом призначення такі лікарських засобів як ГАГ (замінники глікозаміногліканів), трициклічних антидепресантів, знеболюючих препаратів.

Замінники глікозаміногліканів-це речовини, по суті є замінниками шару клітин, що покривають всередині сечовий міхур, не дозволяють токсичним речовинам в сечі нервувати слизові оболонки. Замінники глікозаміногліканів випускаються у формі таблеток або ж розчинів для ін’єкцій. Фахівці наказують препарати виходячи з індивідуальних особливостей протікання патологічного процесу.

Антидепресанти трициклічного ряду використовуються для терапії тварин з важкими формами ідіопатичного циститу. Серед широко використовуваних трициклічних антидепресантів у ветеринарії застосовується Амітриптилін. Необхідно розуміти, що антидепресанти можуть давати ряд побічних явищ, тому лікування ними проводитися виключно в важких ступенях діагностованих циститів.

Засоби для знеболювання і анальгезирующие препарати потрібні для зняття сильних хворобливих почуттів при циститі. Дуже важливо прибирати сильні болі при загостреннях процесу запалення при появі у домашнього улюбленця дискомфорту. Призначення медичних препаратів зобов’язане вестися виключно ветеринарними фахівцями. Володар хворої кішки зобов’язаний виконувати всі рекомендації лікаря. Залежно від даних досліджень і характеру протікання патології, проводитися складання прогнозу.

Важливо забезпечувати кішку чистою питною водою, захищати від напружень, підбирати адекватне харчування. Доводиться стежити за тим, щоб тварина не контактувало з хворими або бездомними кішками або собаками.

Ідіопатичний цистит частіше носить хронічний характер, може з’являтися у тварин при самому невеликому ослабленні функцій захисту організму. У зв’язку з цим, ветеринарні фахівці наполегливо рекомендують дотримуватися всі планові вакцинації, а ще давати кішці комплекси вітамінів і мінералів, щоб утримувати іммуннітет на належному рівні.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close