Цироз печінки у кішок

Крім чистячої функції паренхіматозний орган бере участь в процесах травлення, кровообігу, відтоку жовчі. Не звертаючи уваги на те, що печінка здатна до саморегенерації, вона дуже часто піддається самим різним захворюванням, в тому числі і хронічним, що не виявляються будь-якими симптомами.

Однією з подібних захворювань вважається цироз печінки – небезпечна патологія, яка призводить до повної дисфункції паренхіматозного органу і смерті тварини.

Причини захворювання

Цироз печінки відноситься до уповільненим хвороб органу і відрізняється заміщенням нормальної тканини печінки волокнистої, з утворенням на органі рубців. Цироз печінки у кішок часто протікає без помітних симптомів, навіть не звертаючи уваги на прогресування хвороби, печінка продовжує виконувати власні функції, поки здорової тканини є хоча б 20%. Як тільки дана цифра починає зменшуватися, у кішки чітко з’являються перші симптоми цирозу.

Дуже часто господарі кішок звертаються до ветеринарів вже із запущеною ступенем хвороби, коли гепатоцитів печінки стає менше 18%. На цьому етапі цироз вже не підлягає лікуванню, так як в даному випадку клітини печінки не відновляться ніколи. За статистикою, захворювання схильні кішки різного віку, але дуже часто цироз діагностується у тварин старше 7 років.

Причинами цирозу вважаються:

 • інфекційні агенти (різні віруси і бактерії, що вражають орган);
 • натуральні токсини (грибок і цвіль);
 • ліки, наприклад засоби для знеболювання, кортикостероїди, що завдають невиправний удар по печінці;
 • онкологічні нові утворення;
 • паразитарні захворювання, глистяні інвазії;
 • нестача поживних речовин (вітамінів, мінеральних сполук);
 • погана погана їжа;
 • генетична схильність.

У більшості випадків точну причину появи хвороби встановити не виходить, тоді цироз вважається криптогенним.

Ветеринарні фахівці виділяють 2 головних види цирозу печінки: первинний і вторинний. Будь-якому з різновидів захворювання характерні окремі причини розвитку і особливості протікання патології.

Первинний цироз

Хвороба розвивається через вплив наступних факторів:

 • постійна інтоксикація кішки токсичними речовинами, наприклад як пестициди, хімікати, медикаментозні препарати. Найбільшу небезпеку для здоров’я пухнастого улюбленця представляють протисудомні засоби і кортикостероїди.
 • гостра вітамінна і мінеральна недостатність.
 • токсини природного походження, наприклад цвіль, грибок, що потрапляють в організм кішки поряд з кормом. Продукти діяльності гельмінтів також дуже шкідливі для організму тварини і дуже часто провокують розвиток цирозу.
 • спадкові захворювання, в результаті яких в печінці порушується глікогенний обмін.

У багатьох випадках у ветеринарній практиці зустрічається вторинний цироз, що з’являється через розвиток вірусних і бактеріальних інфекцій, паразитарних хвороб, патологій печінки (гепатиту і гепатозу). Появі вторинного цирозу допомагають також порушення відтоку жовчі в організмі і серцева недостатність.

Симптоматика хвороби

Цироз — дуже хитре захворювання, практично яке не має ніяких ознак на перших етапах розвитку патології. В основному, до ветеринарних майстрів потрапляють вже ті тварини, печінка яких функціонує занадто слабо. До ознак цирозу відносяться такі симптоми:

 • Швидка стомлюваність кішки. Тварина виглядає слабким, млявим, довше спить. Навіть при найменшій фіз.навантаженні кішка починає складно дихати.
 • У тварини зустрічається сильна спрага.
 • Апетит фактично як такий відсутній.
 • Пухнастий улюбленець дуже швидко втрачає масу тіла.
 • З’являється постійна блювота з домішкою жовчі і слизу.
 • Склери очей і видимі слизові оболонки набувають жовтяничний відтінок.
 • Частішає сечовипускання, іноді кішка навіть не встигає дістатися до власного туалету.
 • Зустрічається розлад травлення, пронос змінюється запором.
 • Через поганий відтік рідини розвивається водянка в порожнині живота.
 • Порушується процес згортання крові, через що з’являються постійні кровотечі.
 • Сеча тварини набуває відтінок темного кольору.
 • Розвивається енцефалопатія, що супроводжується судомами, рясним слинотечею, порушенням координації рухів. Кішка починає страждати різкою зміною настрою (ще зовсім недавно спокійне тварина стає агресивним).

Помітити у кішки симптоми патології може бути тільки на останніх стадіях захворювання, на початку розвитку хвороби запідозрити цироз не вийде, через здатність печінкових гепатоцитів самостійно регенерувати і відновлюватися.

Діагностика захворювання

Поставити точний діагноз хворий кішці може виключно професійний ветлікар. Лікар збере анамнез, проведе ретельний клінічний огляд вихованця. Для діагностики цирозу знадобиться пальпація (промацування) печінки, яка дозволить знайти збільшений розмір органу, наявність рідини в порожнині живота.

На превеликий жаль, клінічний огляд тварини не може дати повної картини хвороби, так як в більшості випадків при цирозі паренхіматозний орган атрофується. Щоб зі 100% ймовірністю визначати цироз, знадобляться додаткові лабораторні та інструментальні методи:

 1. Серологічний тест на розкриття збудників інфекцій. Дає можливість визначити захворювання, що спровокувало цироз.
 2. Загальний аналіз сечі. З його допомогою можна поставити інфекційні хвороби, наявні у кішки, а ще можливі порушення роботи нирок. Зміст в сечі білірубіну і білка вказують на порушення функції печінки.
 3. Аналіз крові на ШОЕ для виявлення процесів запалення в організмі.
 4. Хімічне дослідження крові на цукор і ниркові ферменти, а ще на вміст білірубіну.
 5. Дослідження за допомогою ультразвуку печінки для визначення розміру і загального стану органу. Крім того, збільшена селезінка вказує на наявність цирозу печінки.
 6. Рентгенографія. Використовується для оцінки форми, контурів і розташування паренхіматозного органу.

У більшості випадків для діагностування цирозу призначається біопсія органу. Кішці вводять загальний наркоз, потім за допомогою тонкої голки проходить прокол порожнини живота і взяття матеріалу на аналіз (невеликого шматочка печінки). Подібний варіант діагностики дає можливість відокремити цироз від інших патологій печінки (гепатиту, гепатозу, онкології).

Прогноз

Зруйновані клітини печінки відновленню вже не підлягають, тому захворювання вважається летальним. В основному, хворі на цироз кішки в середньому живуть всього 1 рік, однак якщо проводити потрібну терапію, життєвий період хворої тварини можна продовжити, все може залежати від ступеня занедбаності захворювання.

Хворому тварині потрібна постійна дієта, використання знеболюючих препаратів, гепатопротектори, і інша обов’язкова терапія.

Лікування

Так як цироз вважається летальною патологією, вся терапія спрямована на лікування первинного захворювання, яке спровокувало руйнування печінки. Схема лікування виглядає так:

 1. Для відновлення водно-сольового балансу при зневодненні призначається внутрішньовенне введення фізіологічних розчинів.
 2. Використовуються вітамінні препарати, наприклад вітамін C і B?.
 3. Для збільшення регенеруючих властивостей печінки, а ще для підтримування роботи паренхіматозного органу використовуються гепатопротектори.
 4. Призначаються сечогінні ліки, потрібні для усунення зосередження зайвої рідини в очеревині.
 5. При діагностуванні глистової інвазії показана дегельмінтизація.
 6. При зовнішніх і внутрішніх кровотечах продуктивний Вікасол.
 7. Обов’язкове використання протимікробних препаратів для зменшення ризику розвитку гепатиту.
 8. При появі анемії вводяться препарати заліза або виконується переливання крові.

Медикаментозна терапія-це не єдине, на чому необхідно звернути свою увагу на період лікування кота. Хворому тварині потрібна також жорстка збалансована дієта, якісний догляд, зниження фіз.активності.

Профілактика

Так як цироз печінки відноситься до летальних захворювань, необхідно намагатися не допускати розвитку патології. Основними методами попередження хвороби вважаються:

 • актуальна вакцинація кішки;
 • запобігання інтоксикацій і отруєнь токсичними речовинами, їжею;
 • постійна дегельмінтизація тварини;
 • використання медичних препаратів точно в зазначеній для кішки дозуванні і лише з призначення лікаря;
 • оперативне виявлення самих різних хвороб і їх негайне лікування; вихованця тільки якісним, збалансованим кормом;
 • застосування самих різних вітамінних і мінеральних добавок.

Цироз-страшне захворювання печінки, лікувати яке неможливо. Будь-господар кішки повинен розуміти, що попередити патологію легше, ніж потім піддавати пухнастого улюбленця постійним медичним процедурам, Експрес-дієті. Однак навіть не звертаючи уваги на вчасно розпочате лікування, тварина все одно приречена на загибель. Перед тим як завести домашнього вихованця, необхідно ретельно зважити і оцінити власні можливості.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close