Ахатина фуліка: опис равликів, утримання та догляд

Ахатина фуліка: опис равликів, утримання та догляд - Ветеринар

Вражає, але кого тільки люди не тримають у себе в будинку замість тварин, що живуть удома! Більшість із нас не заводять різних екзотичних улюбленців не завдяки тому, що вони можуть вкусити, а завдяки тому, що вони нам неприємні. Ахатина фуліка — це дуже привабливе створіння. Навіть ті, хто не любить равликів, можуть зацікавитися при вигляді таких екземплярів. Вони виглядають яскраво, оригінально і мають солідні розміри. До речі, цим і привертають погляди.

Особливості

Равлики, про яких піде мова, дуже незвичайні. Вони мають екзотичний вигляд, навколо них ходить багато чуток. Наприклад, здебільшого вважають, що не у всіх країнах за утримання цих особин розраховане суворе покарання завдяки тому, що вони всеїдні і можуть усунути практично всі посіви. Правильно зауважити, що чутки небезпідставні. Дійсно, не у всіх державах равликів заборонено, оскільки їх вважають шкідниками.

Традиційний регіон проживання таємничих створінь — прибережжя Північної Африки. Там є вологий і теплий клімат. Зустрічаються вони, як правило, на полях, що засіваються, у лісах або болотистій місцевості. Для їхнього життя потрібна температура від 20 до 25 градусів. Якщо вона опускається до 3 градусів, у равликів з’являється анабіоз.

Як ми говорили, особини виду фуліка відрізняються від своїх побратимів великим розміром. Дорослі равлики відростають по довжині до 35 см, а їхня ширина коливається від 12 до 15 см. Вага становить приблизно 600 г, і вона також коливається.

Ці особини вирізняються дуже привабливими і різними забарвленнями. У них добре розвинений нюх. Їхній панцир може мати червонуватий, коричневий, жовтий або світло-жовтий малюнок. Тіло, яке перебуває в панцирі, може бути жовтуватим, темним або світлим (панцир має мімікрію, змінює колір залежно від кольору навколишнього оточення), а на голові обов’язково піднімаються чотири щупальця. Короткі — це сенсорний орган, а довгі — це очі. У молюска немає слуху, але ця вада добре відшкодовується прекрасним зором і дотиком.

До речі, за допомогою нюху равлик знаходить їжу, партнера для спарювання, а ще відчуває небезпеку, що наближається. Висота конусоподібної черепашки зазвичай більша за її ширину приблизно вдвічі, і складається з 9-11 обертів. Усередині тіла молюска знаходяться легені, серце, нирки, і є навіть зачаток мозкової тканини. Радула — це зуби ахатина. Вони мають вигляд зубчастої стрічки. Дихає равлик через шкіру. Зір доволі добрий і дає можливість переглядати простір на відстані одного сантиметра. За допомогою зору розпізнається й освітленість.

У молюска є рецептори, які розміщені на підошві. Вони визначають форму і текстуру покриття. Якщо воно недостатньо гладке, то пересуванню допомагає спеціальна слизова речовина, яку виділяє равлик.

Ростуть описувані нами особини дуже швидко. Наведемо таблицю зростання, за якою все буде на власні очі видно.

Ахатина іммакулятаахатина пантера

1 місяць — 2 см

2 місяці — 4 см

3 місяці — 6 см

4 місяці — 10 см

4 місяці — 10+ см

до року закінчує зростання

3 місяці — 10+ см

4 місяці — 14+ см

до року закінчує зростання

Архахатина маргіната овумсутураліс

2 місяці — 4-5 см

3 місяці — 6-7 см

4 місяці — 8-9 см

5 місяців 10+ см

Регіон проживання та життєвий спосіб

Кожен учень школи знає, що всі равлики живуть там, де тепло і сиро. Але якщо, наприклад, ми говоримо про представників ахатинів, то можна казати, що такий вид уперше відкрили 1930 року в Китаї, у місті субпровінційного значення Сяминь. Потім якимось чином цей вид потрапив на Пратас (острів Тайвань). І з чиєїсь легкої руки поширився в Індію і Тихоокеанський регіон.

На цьому поширення цього виду не зупинилося. Равлик продовжив підкорювати острови в Індійському океані, навіть потрапив до Америки. До речі, зараз там ахатина знищується без жодного жалю. Може, також почали б чинити з «інопланетянами» і в країнах Європи, але тутешній клімат їм не підійшов. Поширення провалилося, і тепер у країнах Європи равликів розводять виключно для задоволення.

Якщо враховувати те, що ахатини сприймаються людьми як домашні улюбленці, то сміливо можна сказати, що вони мають поширення в усьому світі. Російська Федерація не виняток.

Тут їх неможливо зустріти на вулицях і в лісовій глушині, але можна знайти в лабораторіях, де проходять навчання студенти. Також цей вид молюсків дуже добре уживається у квартирах і будинках людей. На сайтах, де пропонується різна живність, ахатинів продають і купують любителі екзотики.

Великі равлики користуються популярністю неспроста. Вони невибагливі в утриманні та їжі. Не шумлять і не вимагають постійної уваги власників. А все через те, що вони ведуть нічний життєвий спосіб. Вдень молюски люблять провести час, зарившись у найдальший куточок акваріума або тераріуму. Ховаються здебільшого в ґрунті. У цього виду равликів тривала пам’ять: запам’ятовують усі події, які трапилися протягом 60 хвилин. Ще вони можуть визначати місця годування та місця, де розташована вода. Це підтвердили американські вчені.

У природі молюски здатні переміщатися на великі відстані, і виконують це досить швидко. Особливу мобільність мають молоді особини. А от старі равлики намагаються триматися одного постійного місця, з якого вилазять, щоб поїсти. «Дідусі» майже не покидають власний відокремлений куточок і не віддаляються від нього більш ніж на 6 метрів. Однак якщо забрати молюска приблизно на 25 метрів від його місця проживання, він може знайти дорогу назад.

Якщо відбувається настання несприятливих умов (посуха в природі або невигідні умови утримання в акваріумі), то ахатина фуліка впадає в сплячку. Вона може тривати пів року. Деякі заводчики зазначають, що зі сплячки молюск може так і не вийти.

Тому до африканських ахатин слід ставитися дбайливо. При зміні ґрунту, порушенні вологи, температури або режиму годування ваш вихованець може відреагувати анабіозом. Равлик «загерметизує» сам себе в панцирі за допомогою спеціального секрету з вапняних сполук. Вони просохнуть і створять максимальний захист.

Різновиди

Різноманітність видів равликів уяву просто вражає. Спробуємо розглянути їх більш детально.

  • Раковина ахатини родація може виростати понад 20 см, вона має конусну форму. Завитки угвинчені за годинниковою і проти годинникової стрілки. Це равлик-альбінос (має абсолютно біле тіло), але мушля відливає жовтим забарвленням.
  • У Бутані місцеві бродячі пси загинули, отруївшись м’ясом Achatina fulica hamillei. До того ж хемелі почали нападати на сільгоспугіддя. Ставлення до них там негативне.
  • Там, де температура утримається в межах 25-28 градусів цілий рік, можна зустріти Achatina fulica umbilicata. У таких краях вона живе в лісах, на полях з посівами, на території водно-болотних угідь.
  • Східна Африка, Танзанія, Кенія — всі ці держави є батьківщиною Achatina fulica sinistrosa. Цей молюск має коричневий панцир. Живе в режимах температур, які коливаються від 23 до 28 градусів. Але може витримувати і температурне зменшення до 2. Прославилися такі молюски великими колоніями, які здатен відтворити тільки один равлик. Люблять клімат, що виділяється вологими тропіками.
  • Молюск, що має різноманітне забарвлення (від темно-коричневого до однорідного та світло-коричневого), називається Achatina fulica (ахатіна фуліка стандарт). Має звичайний набір якостей, який властивий усім іншим видам. До речі, власне ці особини мають попит у тих, хто заводить равликів у себе вдома як тварин, що живуть удома.
  • Равлик, що має масивне тіло білого кольору й аналогічну раковину, — це Achatina fulica var — білий нефрит. Сильно любить вологий ґрунт.

Умови вирощування

Вони не дуже складні, як здаються. Молюсків можна утримувати і вирощувати у звичайній квартирі. Найбільше буде підходити контейнер із пластику, акваріум або тераріум. Місце утримання повинно мати належну вентиляцію. Дно обладнайте якісним ґрунтом або стружкою (кокосовою, дерев’яною). Ґрунт має займати одну третину акваріума. Після ваш вихованець зможе зариватися в ньому.

Слідкуйте за режимом температур (22-26 градусів) і вологістю (65-75%). Помістіть у ємність термометр і чашку з водою, і якщо раптом щось пішло не так, і ваш вихованець впав у сплячку, то підвищіть температуру утримання до відповідної, і щодня обприскуйте равлика теплою водою. Тоді все буде добре, і молюск знову почне вас радувати.

Правильне годування

Домашні равлики повинні харчуватися по-різному. Ахатини рослиноїдні, тому взимку їм потрібно терти і давати в мінімальних кількостях моркву, а ще можна потішити власного вихованця сезонними фруктами. Не відмовляться ахатини від зернових сумішей, корму для рибок, ще їх можна пригощати курячим кормом. У щоденному раціоні має міститися протеїн (18,28%).

Крім рослинної їжі, величезний молюск поїдає пісок, крейду, дрібне каміння і кістки. Це не дивує, адже ахатинам потрібне джерело кальцію для того, щоб їхній панцир був міцним. І якщо його не вистачатиме, то вони почнуть гризти панцири один в одного.

Невеликі равлики цього виду люблять рослини з більш м’якими листами. Не хвилюйтеся за їхнє травлення, оскільки равлик ахатина фуліка може визначити їжу, яка піде йому на користь. Годуйте власного улюбленця печерицями, вареною курятиною (1 раз протягом місяця), давайте кашу без солі. Зовсім не можна пропонувати цукор, сіль, цитрусові та кислі продукти.

Як доглядати?

З маленького равлика легко можна виростити великого, якщо забезпечити йому належний догляд. Для цього давайте власній дитині каші з великим вмістом кальцію, суміші з меленого насіння і злаків. Можна побалувати ахатина відвареною кашею, в її складі має бути три злаки. Новонароджених малюків годуйте м’якою їжею. Починати це робити необхідно на другий-третій день. Люблять вони листи салату, крейду, яєчну шкаралупу, сепію.

Прибирати місце проживання равлика необхідно щотижня, з абсолютною заміною субстрату. Резервуар миють звичайною водою, мило і засоби для чищення застосовувати не можна. Також, при появі яєць їх необхідно видаляти, інакше дуже великої кількості молодняка не вийде уникнути. Брати равлика досить лише чистими руками, вимитими водою з крана. Не слід хапати за раковину, найкраще злегка підчепити підошву вихованця.

Розмноження

Воно у равликів цього виду своєрідне. Цей молюск вважається гермафродитом (є у нього яєчка і яєчники), і його організм формує сперматозоїди і яйцеклітини одночасно. Тож вихованець цілком здатен до відтворення, не зважаючи на маленьку популяцію. Один равлик передає іншому гамети.

Розмноження виконується після досягнення конкретного віку, при цьому спаровуються особини одного і того ж розміру. Трапляється і так, що дрібні ахатини спаровуються з більшим родичем. Зазвичай великий екземпляр грає роль самки.

Залицяння тривають протягом півгодини, а передача гамет відбувається протягом 2-ох годин. Обидва равлики поводяться інтригуюче: вони пестять один одному голови. Сперма, яку передає партнер-равлик власному побратиму по виду, зберігається в організмі останнього майже 2 роки.

Після спарювання самка відкладає до 300 яєць (їхня здатність до життя становить 99%). Вона може це робити до 6-ти разів на рік. Після вилуплення молюск сильно зростає за шість місяців, а потім його зростання сповільнюється. У природі ахатини живуть близько 6-ти років, але в неволі можуть прожити і десять.

Позначки:, , , , , , ,
close