Пухлина у кішки

Патологічний процес, що відрізняється дуже великим розростанням тканинних структур, називається новоутворенням. Даний процес безпосередньо пов’язаний з поділом клітинних структур в результаті впливу самих різних факторів як зовнішнього, так і внутрішнього типу.

У сучасній ветеринарії, також як і в людській медицині, пухлини діагностують дуже часто, тому дана проблема стала дуже актуальною. Необхідно розуміти, що провокує розвиток злоякісних і доброякісних пухлин в організмі, і в яких варіантах потрібно негайно починати лікування.

Які бувають пухлини у кішок

Причин, що провокують розвиток пухлин багато. Це можуть бути як хімічні або фізичні, так і біологічні фактори. Головними причинами розвитку пухлини, незалежно від того, має вона злоякісний або доброякісний характер, вважаються:

 • часті пошкодження тканин механічного характеру;
 • вплив на організм речовин хімічного походження;
 • опромінення;
 • зараження організму вірусними і паразитарними мікроорганізмами;
 • схильність за генетичним типом;
 • збої в гормональній системі;
 • зниження імунного захисту.

Фактори можуть впливати як сукупно на тканини організму, так і окремо. Завдяки цьому, відбувається збій в генетичному апараті клітини, викликаючи її безконтрольно ділитися.

Багато доброякісні розростання, здатні ставати злоякісними при впливі нестандартних, канцерогенних речовин.

Залежно від напрямку патології і її виду, ознаки будуть різнитися. Базовими відмінностями пухлин вважаються:

 • Будова. Доброякісні нові утворення мають встановлені межі, не проростаючи в навколишні здорові тканини, лише відсуваючи їх. Злоякісні клітини швидко перероджуються, характеризуючись втратою здатності до диференціації.
 • Зростання. Відмінністю доброякісних пухлин від злоякісних, вважається їх повільне зростання. У певний момент, вони можуть закінчувати рости. Більш того, дуже часто відзначається інволюція тканин доброякісної пухлини. Злоякісні нові утворення не мають чіткої капсули, що призводить до швидкого зростання і проростання в поруч розміщені здорові тканини.
 • Метастаз. Доброякісні нові утворення не дають метастаз. Злоякісні пухлини відрізняються здатністю метастазувати. Це означає, що уражені клітини, здатні відриватися від головного вогнища і мігрувати через кровотік і лімфатичні судини до решти, ще здоровим органам.
 • Лікування. Перші добре піддаються хірургічному лікуванню. Відсутність лікування при раковому новоутворенні, призводить до летального болісного результату. Оперативне втручання хірургічним шляхом дає шанси на одужання. Паралельно після своєчасного втручання, тварині наказують ряд препаратів, що пригнічують активність пухлини в нових осередках.

Доброякісні нові утворення не є небезпечними для здоров’я і хорошого функціонування організму. Насправді це зовсім не так. Навіть плавно розростається пухлина, яка не надає метастази, може завдати серйозної шкоди організму і спровокувати його загибель.

Види доброякісних пухлин:

 • Фіброма. Цей вид доброякісного новоутворення, сформіровивается з клітинних сполучно-тканинних структур. Виглядає як ущільнення на поверхні покриву шкіри або ж в області жирової підшкірної клітковини. Відрізняється повільним зростанням, вираженою рівною поверхнею без горбів. Може бути м’якою або твердою. При пальпації не викликає хворобливих почуттів. Видалення можливо виключно за допомогою своєчасної операції.
 • Ліпома. Більш відома під назвою жировик. Утворюється з однойменної тканини – жирової. Новоутворення оточене капсулою. При цьому, ліпома досить рухлива пухлина, діагностується у домашніх кішок в області грудей, фартух або задніх кінцівок або животі. Дуже сильне зростання, дуже часто супроводжується здавленням тканин, розташованих поруч з пухлиною, що призводить до появи дискомфорту і хворобливих почуттів у улюбленця. Видалення, як і у випадку з фібромою, виключно хірургічне.
 • Хондрома і остеома. Нові утворення, що з’являються в клітинах кісткових структур або хрящів. Найчастіше уражаються остеомами і хондромами область суглобів і хребта. Рідше у ветеринарній практиці діагностують ураження хондромой органів знаходяться всередині. Відрізняється повільним зростанням, бувають множинними. Небезпека полягає в тому, що ці доброякісні нові утворення на перших етапах розвитку, легко перероджуються в рак.
 • Міома. Новоутворення, що виникає при впливі поганих факторів на м’язові тканини. Міома частіше вражає матку у самок і область піхви. Діагностуватися також може в області шлунка, стравоходу, стінок кишечника, нирок або сечового міхура. Лікування передбачає видалення уражених ділянок поряд із захопленням здорових тканин. У самок при міомі матки, краще повністю видаляти репродуктивний орган.
 • Папілома. Доброякісна пухлина, представлена сполучною тканиною. Зверху покрита слизовими оболонками або покривом шкіри. Діагностується папілома у кішок в області слизових губ, пащі або носових ходів. Рідко зустрічається в області повік, молочних залоз або статевого органу. Особливість папілом-множинність. В основному, розвивається не один, а кілька нестандартних наростів на слизовій. Пухлина може мати різні розміри. Небезпека полягає в ризику травми і відкриття кровотечі. Крім цього, в результаті постійних механічних пошкоджень, папілома може перероджуватися в злоякісне новоутворення. В ході вивчень освіти папілом, як у людини, так і у тварин, довели безпосередню участь нестандартного вірусу.

Злоякісні нові утворення, на відміну від доброякісних, провокують розвиток проблем в метаболізмі. Це пов’язують зі стрімким зростанням і виробленням отруйних речовин, що викидаються до кров.

У тканинах злоякісної пухлини починаються процеси розпаду, виразкові ураження, що характеризуються появою вираженої клінічної картини-відмова від їжі, постійна байдужість і слабкість у тварини, відмова від їжі, блідість помітних слизових оболонок на тлі анемії, зменшення ваги.

Види злоякісних новоутворень:

 • Карцинома-з’являється при порушеннях в роботі епітелію. Сюди ставитися рак покриву шкіри, молочних залоз, легеневих структур або прямої кишки.
 • Меланома — теж рак шкіри, що з’являється з інших клітин, іменованих меланоцитами.
 • Саркома-рак сполучних тканин. Здатна вражати будь-які органи і тканини, де є сполучна тканина.
 • Остеосаркома-утворюється в кісткових тканинних структурах (частіше діагностується в області кінцівок).
 • Лейкоз-з’являється в клітинних структурах кісткового мозку.

Дуже часто у домашніх кішок діагностують рак молочних залоз, рак шкіри і злоякісну пухлину кісток.

Рак покривів шкіри частіше зустрічається у домашніх кішок, старше 6 років. Спочатку на тлі патологічних змін, в області епітелію шкіри з’являються нестандартні плями, які не доставляють тварині дискомфорту. Згодом, пухлина сильно росте, провокуючи появу свербежу. Кішка починає активно намагатися почухати свербляче місце, що призводить до расчесам, кровоточивості і утворення кірочок.

Рак шкіри розвивається досить плавно, не доведена його здатність до метастазування. Довгий час такий вид злоякісної патології не вимальовується клінічною картиною. З цим пов’язано пізніше звернення до ветеринара і відсутність ефективності від лікування.

Рак грудей — не менш рідкісне злоякісне новоутворення, діагностується у домашніх кішок. Найчастіше схильні дорослі кішки. Цей вид патології відрізняється властивістю давати метастази, що виявляється основою смертельного результату тварини. Уражаються як поруч розміщені органи-нирки і печінку, так і більш далекі, наприклад, легкі. Рак грудей має 4 стадії розвитку. На перших кроках в області молочної залози з’являються нестандартні вузлики, щільні на дотик. З появою патологічного процесу, вузлики починають активно рости, вражаючи поруч розміщені тканинні структури. Пухлинні клітини поряд зі струмом лімфи проникають в лімфо вузли, провокуючи процес запалення. Далі, відбувається рознос ракових клітин по всьому організму з утворенням ділянок уражень. Терапія зводитися до проведення своєчасного втручання з метою видалення всього ряду молочних пакетів.

Третя за частотою діагностування – остеосаркома. Рак кісток з’являється у літніх тварин після 6 років. В основному, злоякісне захворювання вражає передні або задні лапи кішки. Симптомами остеосаркоми є-виражена припухлість, болюча при натисканні, призводить до порушення рухливості в області суглоба. У місці злоякісної пухлини дуже часто відбувається перелом. Вихованець починає кульгати, не бажає ще раз вставати. Лікування зводитися до проведення хіміотерапії. Лікування хірургічним шляхом також має бути присутнім. У переважній безлічі випадків, кінцівку ампутують.

Діагностика пухлин у кішок

Діагностика в себе включає збір анамнезу для оцінки динаміки зростання нових утворень. Має велике значення також вік вихованця, його порода і статева приналежність. Для діагностування пухлини у кішки, призначаються наступні дослідження:

 • тонкоголкова біопсія-цитологічне дослідження;
 • товстоголкова біопсія, дає можливість взяти для дослідження більшу ділянку уражених тканин для постановки діагнозу;
 • інцизійна біопсія-методика, яка полягає у взятті невеликого шматочка уражених пухлиною тканин (це як би своєчасне втручання).

Також проводитися рентгенографічне дослідження дозволяє прибрати наявність метастазів у внутрішніх органах. Невід’ємною частиною діагностики вважається проведення ультразвукового дослідження. Проводитися також гематологічне дослідження, ендоскопія.

При недостатній інформації, проводять магнітно-резонансну томографію і КТ. Цитологічного дослідження схильні також рідини, наявні в області очеревини або грудної порожнини.

Лікування пухлин у кішок

Терапія діагностованих пухлин, як доброякісних, так і злоякісних, зводитися до проведення своєчасного втручання. Далі, в залежності від тяжкості перебігу патології і поганого впливу на організм, призначається курс хіміотерапії або опромінення. Імунотерапія — також основний пункт лікування при злоякісних пухлинах. Головне завдання хірурга-повне висічення нових утворень поряд з частиною здорових тканин.

Діагностовані пухлини і метастази в організмі – цільове направлення для проведення хіміотерапії. Вибір лікарського сильнодіючого засобу залежить від наявності чутливості розвилася пухлини і місця її розташування. У більшості випадків проводитися введення хімічної речовини відразу в патологічно змінені тканини. На превеликий жаль, злоякісні пухлини довгий час не дають про себе знати. Пізня діагностика призводить до того, що повного лікування вихованця домогтися не можливо. Терапія в даному випадку полягає в усуненні симптомів, поліпшивши життєвий стан кішки і зниженні темпів зростання.

Профілактика утворення злоякісних пухлин зводитися до виконання ряду головних правил. Перш за все, потрібно дуже ретельно стежити за будь-якими зміною в стані власного улюбленця. Це стосується і постійних профілактичних оглядів у ветлікаря.

Невід’ємна частина попередження-організація збалансованого харчування. Кішка повинна отримувати гарне харчування, збагачене вітамінними і мінеральними комплексами. Потрібно зменшити контакти улюбленця з хімікатами і різними домішками в повітрі (наприклад, дим сигарет).

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close