Анафілактичний шок у кішки

Розвитку реакцій алергії схильні всі тварини які живуть вдома, в тому числі і кішки. Небезпечною формою алергічні реакції, вважається анафілаксія. Це гостра форма патологічного аутоімунного процесу, безпосередньо загрожує не тільки здоров’ю, але і життю вихованця.

На щастя, анафілактичний шок вимальовується у домашніх кішок дуже і дуже рідко, проте господарям не потрібно втрачати уважності.

В процесі розвитку анафілактичного шоку, відбувається зв’язування антигенів з антитілами, запуск рецепторів, розміщених на огрядних клітинах. В результаті це призводить до швидкого виведення гістаміну та інших гормонів в навколишній простір. Дія гістаміну, простогландину і серотоніну направлено на звуження шляхів дихання. Тварина відчуває проблеми з диханням, тиск в артеріях дуже швидко падає.

При відсутності своєчасної допомоги, кішка може померти через зупинку дихання або ж припинення роботи серця.

Механізм виникнення анафілактичного шоку у кішки

Анафілаксія зустрічається у тварин, що володіють дуже високою чутливістю до укусів токсичних комах (бджіл, ос, павуків, шершнів), деяким антибіотиків, гормональних препаратів, продуктів харчування або ж імунних сироваток.

Несподівано розвивається гостра форма алергії, супроводжується вираженою зміною в діаметрі судин. Збільшується порозность, що призводить до випоту в розміщені поруч тканини. З’являються процеси застійного типу в малому колі кровообігу, набряк легеневих структур, зниження об’єму крові одномоментно (гіповолемія). Все це без своєчасного купірування, провокує колапс і смертельний результат.

У ветеринарній практиці розрізняють кілька типів анафілаксії-місцеву і генералізовану. Генералізована форма анафілактичного шоку представляє найбільшу небезпеку, розширюючись по системах організму.

Анафілаксія місцевого типу-реакція термінового типу, що називається кропив’янкою. Покриви шкіри на ділянці, що контактувала з алергеном, ставати горбистої, чітко візуалізуються пухирі або висип.

Перебіг анафілаксії поділяють на 3 основних типи:

 • Швидка форма анафілактичного шоку, відрізняється розвитком нападів ядухи після контакту з алергеном через пару секунд. У переважній більшості клінічних випадків, провокує раптову загибель тварини.
 • Важка форма анафілаксії відрізняється більш повільним розвитком. Відбуваються застояні явища в малому колі кровообігу. Тривалість може змінюватися від 5 до 10 хвилин від моменту контактування кішки з алергеном. Летальний результат розвивається при відсутності швидкої допомоги на тлі зупинки роботи міокарда або ж задухи.
 • Середня форма анафілактичного шоку з’являється частіше, чим вищеозначені патологічні зміни. Прояв зустрічається протягом 30 хвилин. Іноді, стан вихованця може стабілізуватися без стороннього втручання. Найчастіше потрібно втручання ветеринарного фахівця.

Анафілаксія здатна виникати у вигляді ангіоневротичного набряку. Відрізняється патологія різким підвищенням порозности судин покриву шкіри. З’являється кропив’янка, що не призводить до системного анафілактичного шоку. Розвинутися анафілаксія на тлі ангіоневротичного набряку здатна при відсутності будь-якого лікування.

Також розрізняють анафілактичний шок імунної і не імунної природи. Імунна форма патології діагностується в переважній безлічі випадків. На перших кроках при контакті з чужорідним протеїновим елементом, чутливі рецептори в організмі кішки призводять до вироблення антитіл. Відбувається накопичення, приводячи в результаті до неординарної реакції під час надходження чергової порції алергену.

Чи не імунна форма патології набагато важче розвивається, ніж імунна. Діагностується аналогічна активізація, як і першій формі, але з’являється алергічна реакція у відповідь на вплив медикаментозних засобів або інших препаратів. Прі не імунній формі патології реакція організму набагато швидше розвивається. Аналогічна форма реакції зустрічається при укусах токсичних комах, наприклад бджіл або ос.

Причини появи

Факторів, що провокують розвиток анафілактичного шоку у домашніх кішок, досить. Серед головних причин виділяють:

 • укуси токсичних комах та інших представників фауни-бджіл, ос, павуків, скорпіонів і змій;
 • введення деяких медичних препаратів і вакцин;
 • введення гормональних речовин і медичних препаратів.

Стати аргументом, що провокує розвиток анафілактичного шоку можуть консерванти, ароматизуючі речовини, добавки до їжі, пилок квітучих рослин.

Симптоми і діагностика

Анафілактичний шок розвивається у домашніх кішок не однаково-від пари хвилин до 2-3 годин. Спільними ознаками розвитку анафілаксії вважаються:

 • проблеми з диханням;
 • раптовий розвиток набряку в місці ураження;
 • сильний свербіж;
 • набряклість морди;
 • поява нестандартних висипань на шкірному покриві;
 • зміна кольору помітних слизових оболонок-сильна блідість;
 • напади нудоти з подальшим виверженням шлункового вмісту;
 • свист під час вдиху і видиху; ;
 • падіння показників температури тіла.

Перша допомога і лікування у ветеринарній клініці

Розвиток анафілактичного шоку у кішки вимагає термінового втручання професіонального ветлікаря. Перша допомога з боку власника вихованки-спробувати очистити носові ходи і порожнину рота від виділень піни.

Якщо існує можливість, тварині необхідно дати антигістамінний препарат (Тавегіл, Супрастин). При зверненні до ветеринарної клініки, володар зобов’язаний довести до відома ветеринара про проведені лікувальні заходи і факторах, які можуть стати причиною розвитку анафілаксії.

В екстрених випадках при зупинці серця, тварині починають проводити масаж серця. Перевірити наявність серцебиття можна, притиснувши руку в районі грудей. Під час перевезення хворої тварини, потрібно потурбуватися про те, щоб кішка лежала з піднятими тазовими кінцівками, загорнуте ковдру і на боці.

В умовах ветеринарної клініки тварині нададуть швидку допомогу. Особливе місце займає киснева терапія. Проводяться внутрішньовенні вливання спеціалізованих препаратів. При сильному прояві анафілаксії, вводять адреналін. Дозування визначає лікар.

Профілактика розвитку анафілактичного шоку у кішки полягає в дотриманні конкретних правил. Уважний володар повинен визначати і знати, що призводить до розвитку неординарної реакції. Можливість контакту тварини з токсичними комахами потрібно попереджати. В аптечці у господаря кішки завжди має бути антигістамінну речовину, заздалегідь обумовлене з ветеринарним фахівцем. Це може бути Лоратадин, Супрастин або Тавегіл в таблетках.

Якщо у тварини діагностована гіперчутливість до отрути комах, в аптечці повинна знаходитися доза адреналіну, що дозволяє не допустити розвиток анафілаксії або набряку Квінке у кішки. Придбати лікувальну речовину можливо виключно за рецептом.

Потрібно розуміти, що інтенсивність прояву анафілактичного шоку не залежить від вікових змін. Схильні до алергічних висипань на шкірі тварини, повинні перебувати під увагою власника і ветеринара.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close