Найменша комаха у світі: топ-10

На нашій планеті мешкає понад мільйон різних комах, але далеко не всіх ми можемо побачити. Деякі з них живуть у недоступних місцях, а інші настільки малі, що їх видно тільки під мікроскопом. Серед маленьких рекордсменів-комах переважають паразитичні наїзники сімейства Mymaridae.

Які комахи найменші у світі? Ентомологи продовжують працювати над пошуком нових видів комах, тому список рекордсменів час від часу змінюється. У топ найменших комах входять Mymaridae Haliday, Megaphragma mymaripenne, Dicopomorpha echmepterygis, Alaptus magnanimus Annandale.

Mymaridae Haliday (0,2-4 мм)

Мімариди — паразитичні комахи загону перетинчастокрилих. Сімейство наїзників Mymaridae Haliday складається з 1400 видів. Більшість із них паразитує на жуках і клопах, деякі — на водних комахах. У воді вони використовують свої крила як весла. Здатні проводити під водою до 15 днів.

Яку роль виконує мімарида в природі? Вона необхідна для контролю за шкідниками. Цей маленький крилатий наїзник знищує жука-довгоносика, який вважається серйозною загрозою для евкаліпта. Так, вони рятують дерева в Новій Зеландії, Африці, Південній Європі.

Gonatocerus (2,6 мм)

Gonatocerus — комахи з роду хальцидоїдних наїзників, які теж належать до родини Мімариди. Паразити, довжина тіла яких може становити 0,6-2,6 мм. Паразитують на кладках цикадок і горбаток.

Особини мають дві пари крил, задня пара менша за передню. У них також є вусики, за якими можна визначити статеву приналежність. У самок 12-членикові вусики, а у самців — 13-членикові. Рід Gonatocerus включає близько 50 видів, які мешкають у різних куточках світу — від Австралії до Південної Америки.

Micronecta scholtzi (2мм)

Micronecta scholtzi — водяні клопи сімейства веслувальників, загін напівжорсткокрилі. Мешкають вони у водоймах зі стоячою водою, зазвичай в озерах і ставках. Поширені в Європі. Довжина тіла комах досягає 2 мм, але відомі вони не тільки цим.

Відмітна особливість клопа полягає в тому, що він найгучніший з маленьких комах. Гучність звуку досягає 99,2 Дб, як у рухомого поїзда. Такий гучний скрекіт вони видають для залучення самки. Оскільки клопи живуть у воді, то людське вухо чує приглушений водою звук.

Nanosella fungi (0,39 мм)

У системі комах, представленій у роботі чеського вченого Вацлава Станека, Nanosella fungi посідає місце в загоні твердокрилих комах. До 2015 року саме цю комаху вважали найдрібнішою з твердокрилих, але ентомологи спростували цю інформацію. Найменшим жорсткокрилим визнали Scydosella musawasensis.

Мешкають Nanosella fungi у східних районах США. Зазвичай їх знаходять у споросховищах трутових грибів, що живуть на деревині.

Scydosella musawasensis (0,337 мм)

Єдиний представник роду Scydosella. Визнаний найменшим твердокрилим і найменшою комахою, що вільно живе. Живе в Центральній і Південній Америці. Вперше був виявлений у Нікарагуа і названий за місцем виявлення. Довжина тіла становить 0,325-0,352 мм. Мешкає всередині трутових грибів.

Tinkerbella nana (0,25 мм)

Ще один представник паразитичних наїзників сімейства мімариди. Мешкає в Центральній Америці, довжина тіла становить до 0,25 мм. Їх відрізняють складні (фасеточні) очі, характерні для бабок, мух, павуків. Вперше ця комаха описана 2013 року в роботі канадського ентомолога Джона Хубера .

Назва цього наїзника пов’язана з повістю про Пітера Пена. Tinkerbella — це маленька фея Дінь-Дінь, а Nana — ім’я собаки Пітера Пена, яке грецькою означає ‘гном’.

Megaphragma mymaripenne (0,2 мм)

Хальцидоїдний наїзник, що живе всього 5 днів. Це літаюча комаха, яка за розміром менша за інфузорію-туфельку. Поширена в Європі, Австралії, Південній Америці. Вперше була виявлена на Гавайських островах і описана 1924 року.

Його відмінна риса — редукована нервова система, в якій нейронів набагато менше, ніж у інших комах.

Megaphragma caribea (0,171 мм)

До трійки найменших комах входить Megaphragma caribea. Це ще один хальцидоїдний наїзник, який отримав назву caribea за місцем проживання — в Карибському морі.

Виявлений і описаний 1993 року. До 1997 року цю комаху вважали найменшою на планеті. Її розміри — 0,1-0,1778 мм, що становить 170 мкм.

Dicopomorpha echmepterygis (0,139 мм)

У 1997 році відкрито вид Dicopomorpha echmepterygis — паразитичних вершників сімейства Мімариди. Ці комахи відсунули Megaphragma caribea на другий план і стали найменшими на Землі. Довжина їхнього тіла до 0,139 мм, а вусики дорівнюють довжині тіла.

Мешкають у Центральній Америці. Паразитують на яйцях комах-сіноїдів. Самки Dicopomorpha echmepterygis більші за самців майже в половину. У них є крила і зір, тоді як самці сліпі та безкрилі.

Alaptus magnanimus Annandale0,12 м

Яка комаха найменша у світі? Це Alaptus magnanimus Annandale, представник родини Mymaridae. Довжина тіла цього паразита становить 0,12 мм, тому людина не може побачити його неозброєним оком. Розглянути особину можна тільки під мікроскопом.

Де мешкає найменша комаха у світі? Alaptus magnanimus Annandale виявили 1909 року в Індії, де він і мешкає сьогодні.

Найменших комах можна розглянути під мікроскопом. Усі вони паразитують на живих організмах, тим самим виконуючи свою роль у житті екосистеми — контроль популяції інших комах.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , ,
close