Коли День вчителя в Казахстані у 2022 році і як відзначають це свято

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

День вчителя в Казахстані, як і в багатьох інших країнах, відзначають восени, незабаром після початку навчального року. Попереду місяці наполегливої праці вчителів та їхніх вихованців. Професійне свято підбиває підсумки минулого навчального сезону і заряджає на нові звершення.

Коли відзначають День учителя у 2022 році, суть свята

Святкування Дня вчителя — данина поваги і подяки всім учителям. У РК цей день вважається професійним святом і входить до списку святкових дат. Коли День вчителя в Казахстані у 2022 році? День вчителя в РК святкують у першу неділю жовтня. У 2022 році його відзначатимуть 2 жовтня.

Всесвітній День учителя відзначають 5 жовтня. Цього дня 1966 року на спеціальній міжурядовій конференції розглядали питання про становище вчителя в суспільстві й ухвалили документ про соціальний статус працівників сфери освіти. Уперше понад сотня країн відзначили міжнародне свято 1994 року. Цього дня ООН пропонує кожному замислитися над тим, як добрий вчитель змінив їхнє життя.

Від рівня освіти в країні залежить подальший розвиток усіх державних сфер, рівень культури та становище на міжнародній арені. Учитель — справжній двигун прогресу. Тому здавна людей цієї професії шанували і вважали наймудрішими. Багато видатних діячів Сходу і Казахстану зокрема мали стосунок до освітніх процесів:

  • Вчений і філософ X століття аль-Фарабі, основоположник педагогіки на Сході не тільки відомий своїми науковими працями. Його учні та послідовники несли просвіту в маси.
  • Духовний лідер казахського народу Абай Кунанбаєв особливу увагу звертав на виховання моральності та патріотизму.
  • Педагог-просвітитель, письменник Ібрай Алтинсарін у XIX столітті став творцем системи освіти в Казахстані. Він відкривав навчальні заклади та писав підручники для казахів, розуміючи, що тільки освічений народ боротиметься за справедливість і зможе побудувати гідне майбутнє.

Професія вчителя мегаактуальна в сучасному світі. Держава, яка піклується про своє майбутнє, з повагою ставиться до вчителя, створює сприятливі умови для його роботи.

У 2019 році в Казахстані ухвалили Закон «Про статус педагога». Цим у країні на законодавчому рівні закріпили особливий статус учителя, що покликане забезпечити умови для ведення професійної діяльності. Серед інших, вчителям гарантовані такі соціальні блага і гарантії (ст. 12):

  • відпустка 56 тижнів;
  • допомога на оздоровлення раз на рік у розмірі, не меншому за оклад;
  • земельні ділянки під будівництво житла з пріоритетом для педагогів, які працюють у сільській місцевості;
  • пільги для педагогів, які працюють у селах.

Для заохочення за сумлінну роботу і зразкове її виконання державою передбачено нагороди, почесне звання «Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы» згідно із Законом «Про державні нагороди РК» (ст. 24). Володарю цього звання за Законом «Про статус педагога» (ст. 9, п. 2) одноразово виплачують тисячократний МРП, прийнятий у поточному році.

Повага до вчителя з боку держави виховує повагу учнів і всього народу. Це зумовлює його подальшу успішну долю. Тому День вчителя важливий для кожного казахстанця і всієї держави.

Історія, традиції та святкування Дня вчителя

Синоніми слова «вчитель» — «мудрець», «наставник». Щойно з’явилися люди, так і з’явилася ця професія: батьки навчали дітей навичкам, які допомагали їм вижити. Сакральність професії не вичерпалася з часом. Адже там, де вшановують учителів, є майбутнє.

Хто придумав День учителя? Традиція святкування Дня вчителя в першу неділю жовтня збереглася в РК з часів СРСР. У 1965 році вийшов указ Президії Верховної Ради СРСР. Офіційно свято було закріплено 1980 року. Цього дня вчителів вшановують не тільки в Казахстані, а й у Латвії, Україні, Киргизстані, Білорусі.

В Узбекистані, наприклад, День вчителів і наставників відзначають 1 жовтня, і це вихідний день. У США Національний день учителя у вівторок першого повного тижня травня. Багато країн відзначають День вчителя у Всесвітній день працівників освіти 5 жовтня: Азербайджан, Вірменія, Росія, Велика Британія, Німеччина, Канада та інші.

Як святкують День учителя? У Казахстані основні заходи відбуваються на тижні, що передує святковому дню:

  • У столиці в Палаці миру і злагоди в урочистій обстановці підбивають підсумки педагогічних конкурсів «Кращий педагог року», «Краща школа», «Кращий дитячий садок».
  • У навчальних закладах на честь працівників освіти дають святкові концерти.
  • Відбуваються церемонії нагородження найкращих учителів грамотами, преміями, сертифікатами, цінними подарунками. У 2021 році 64 педагоги з різних регіонів країни стали переможцями конкурсу «Найкращий педагог-2021», отримали премії в розмірі 3 млн тенге, повідомляє Міністерство освіти РК. У 2022 році на участь у конкурсі вже подали заявки понад 2,6 тис. вчителів і вихователів. Документи прийматимуть до 22 вересня. Переможці цього року також отримають премії в 3 млн тенге і нагрудні знаки.

Напередодні свята, у п’ятницю, до школи учні приходять із квітами, щоб привітати улюблених учителів. У вестибюлях навчальних закладів вивішують стінгазети з привітаннями і теплими словами подяки.

Діти організовують день самоврядування. Своє професійне свято вчителі відзначають у педагогічних колективах, а також у колі родини та друзів.

День учителя — всенародне свято. Рік за роком працівники освіти віддають свої сили на благо кожної сім’ї та всієї держави. Низький уклін і слова нескінченної подяки в професійне свято — заслужена данина поваги і вдячності людей, які дають знання.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Привітання з днем народження внучці від дідуся і бабусі українською

Привітання з днем народження Віталія

Привітання з днем народження військового

Привітання з днем народження Василя

Привітання з днем народження в прозі своїми словами 2023

Позначки:, , , , , , , , , ,
close