Акваріумна рослина людвигія: види, утримання та догляд

Акваріумна рослина людвигія: види, утримання та догляд - Ветеринар

Людвігію можна зустріти в багатьох домашніх акваріумах. Це симпатична рослина, що прикрашає штучний водний світ, яка не вимагає значних правил догляду. Є дуже багато варіантів людвигії, серед них можливо вибрати вільно плаваючі або вкорінені в ґрунт види.

Опис

Культура належить до сімейства Онагрикові або Кипрійні. Різні варіанти можуть бути однорічними або багаторічними травами, іноді чагарниками. Батьківщиною рослини вважаються тропічні та субтропічні райони. Її стебла можна зустріти в Центральній і Північній Америці, в мокрих районах Азії та Африки. Рослина відчуває себе зручно в найрізноманітніших водоймах і в природній обстановці може навіть плодитися з іншими культурами. Серед найрізноманітніших видів трапляються екземпляри, які виживають навіть на суші.

Власну велику популярність у світі акваріумістики рослина отримала за витончений зовнішній вигляд . Для неї характерні прямі стебла, що тягнуться вгору на висоту 30-50 см, і розгалужені пагони з легкими акуратними листочками. Листки мають трохи довгасту форму і світло-зелене забарвлення. Якщо рослина перебуває в комфортабельних для неї умовах, то листя покриваються червоно-коричневим відтінком. Їхній розмір варіюється все залежить від виду людвигії. Над поверхнею ставка можливе цвітіння, рослина дає жовті або зелені квіти з чотирма пелюстками.

Не у всіх країнах культура застосовується як кормова рослина, можливе її використання в медичному, харчовому та текстильному виробництвах, проте найчастіше людвигія виступає як акваріумна рослина. Вона змінює резервуар, робить його більш шляхетним і доглянутим. До того ж зазвичай екземпляри непогано приживаються в акваріумах.

У світі акваріумістики заведено навіть розмножувати цю культуру на продаж, проте цей процес не відрізняється складністю.

Різновиди

Необхідно розглянути найпопулярніші різновиди людвигії.

  • Переміннолиста. Це довголітня квіткова рослина, що росте в Америці. Вона має довгі розгалужені стебла з ланцетним листям зеленого забарвлення, червонуватим зсередини. Культивуючись в акваріумі, вона виглядає як чагарник з незліченними пагонами. Іноді верхня частина опиняється на поверхні водойми в будинку, де пагони утворюють жовтуваті квітки.

Вид стійкий до температурних коливань води, ідеальні межі — +18-+28 градусів. Дуже низькі показники призводять до зменшення листя і пригальмовування розвитку.

  • Дугоподібна. Це довголітня болотна рослина, яку можна зустріти на сході Північної Америки. Вона володіє тонкими вертикальними стеблинками і попарними загостреними листами світло-зеленого з червонуватим кольором. Рослина являє собою чагарник з безліччю пагонів. Можливе розмноження діленням стебла або пагонами від основи краю.
  • Плаваюча. Такий вид має добре розвинену систему кореня і жорсткі, сильно розгалужені стеблинки. Попарне листя широке, проте по краях завужене, верхня частина зелена, нижня вкрита червонуватим відливом. Такий вид добре розростається, організовуючи пухнасті зарості. Він може бути розмножений шляхом ділення стебла або бічними пагонами. Рослина росте на півдні Північної Америки.
  • Рдестова. Вона є одним з дуже приємних видів, тим паче якщо росте на поверхні гладі води. Коренева система являє собою мочку м’яких корінців. Довгі стебла утворюють бічні пагони. Цікаве забарвлення листя: на поверхні воно зелене, а під водою подовжується і набуває золотистого відливу з рожевими прожилинами.

В акваріумі рослина має гарний вигляд, може зацвітати над водою великими жовтими бутонами. Розмноження виконується вегетативним способом.

  • Подушкоподібна. Це компактна культура, яка росте в болотах Центральної та Південної Африки. Вона має добре розвинену кореневу систему з безліччю пагонів. Листи представлені у формі яйця, зовнішня частина листової пластини має світло-зелений відтінок, внутрішня відливає рум’янцем. Розмноження відбувається вегетативно.
  • Повзуча . Такий вид має мочкувате кореневище й округлі довгі стебла. Черешкове листя може бути представлене овальною або круглою формою, верхня його частина темно-зелена, нижня червонувата. При цвітінні рослина утворює непривабливі дуже маленькі квітки.

Рекомендована посадка в центральній або задній частині акваріума при рівні води не більше 40 см. Бажані температурні межі — +18-+28 градусів.

  • Болотна. Можна зустріти цей різновид у країнах Європи. Він відрізняється найбільш довгим і розгалуженим стеблом. Верхня частина листової пластини має оливковий відтінок, нижня — червонувато-ліловий колір. Дуже ймовірне цвітіння в акваріумних умовах.

Загалом рослина невибаглива, стійко витримує пересаджування і сильну температурну зміну, проте для акваріумістів не становить особливого декоративного зацікавлення.

  • Гландулоза перуанська. Іноді цей різновид називають людвигія залозиста. Вона відрізняється товстим стеблом і прямостоячим ростом. Листки вузькі, загострені, мають яскраве рожево-червоне забарвлення, яке під водою злегка втрачає власну насиченість.

Такий вид росте плавно, має досить важливі вимоги до утримання вдома.

  • «Рубін». Такий вид росте в Південній Америці. Він належить до людвигії повзучої за формою. Стебла мають бурувате забарвлення, загострене листя забарвлене в червонуваті відтінки. Для цвітіння характерна поява зелено-жовтих бутончиків.

Для вирощування потрібні добре підготовлені умови утримання. Якщо забарвлення починає бліднути, то можна висловити припущення, що в акваріумі можливий дефіцит освітлення.

Сумісність

Не всі рослини можна садити в єдиний акваріум. А ще не слід садити людвигію в ємності з деякими видами риб. Наприклад, не рекомендується вирощувати цю культуру в акваріумі, де водяться рибки, які люблять ритися в ґрунті. До них можна віднести, наприклад, цихліди. Такі рибки власною звичкою ритися в ґрунті можуть пошкодити кореневище людвигії, що погано проявиться на розвитку водорості.

Що стосується інших видів трав, то тут необхідно вибирати рослини, умови утримання яких схожі з умовами для людвигії. Так, ця культура любить яскраве освітлення, а це добре не завжди для інших рослин. Крім того, важливо садити в акваріум трави, які не будуть сильно розростатися і закривати світло для людвигії. Потрібно відмовитися від крупнолистих насаджень зелені.

Крім художньої функції, людвигія несе і функцію практичну. Приміром, вона може стати прихистком для зграйок мальків або дрібних рибок, наприклад, як гуппі, гурамі, моллінезії. Деякі акваріумні мешканці не проти поласувати її корисними листами, збагаченими вітамінами.

Крім того, як і решта рослин, людвигія формує у воду достатньо кисню, тому вона підійде для посадки в акваріум фактично з найрізноманітнішими видами риб.

Умови вирощування

Під час вирощування людвигії велику увагу потрібно приділити вибору ґрунту. Це має бути поживний субстрат, наприклад, середньозамулений різновид. Доповніть свіжу землю глиняними кульками — вони стануть свого роду добривом для культури. Як ґрунт підійде маленький гравій, насипаний у резервуар на рівень 3-4 см. Не потрібно брати камінчики великої конфігурації, інакше рослина зашкодить власні тендітні корінці.

Підготуйте відстояну протягом 24 годин воду з такими показниками: кислотність — 6,5?7 pH, жорсткість — 5?6 dH. Існують види, які комфортно себе почувають і за кращої жорсткості. Найпрекрасніші показники температури — +22-+27 градусів, але допускається температура в межах +16-+29 градусів. Якщо температура води дуже низька, то зростання пригальмовується. Певні види здатні скидати листи або хворіти при невисоких показниках. Дуже велика температура провокує витягування стебел, що сильно псує гармонію акваріумної декоративної композиції.

Підтримуйте чистоту води в ємності, оскільки людвигія некомфортно себе почуває при помутнінні середовища води. У брудній воді на поверхні листя можуть виникати нарости і осад — це говорить про необхідність замінити воду. Звичайний догляд за акваріумом включає щотижневу підміну 1/3 об’єму води. А ще не забудьте обзавестися хорошим фільтром і системами аерації — ці агрегати також забезпечують чистоту води в резервуарі і збагачення її киснем.

Світловий день має становити приблизно 12 годин. Встановіть потужні прилади освітлення, дія яких сприятливо позначиться на розвитку культури та усуне її обростання водоростями. В якості електричного освітлення підбирайте звичайні лампи загального призначення і люмінесцентні прилади. Їх застосовують у разі поганої погоди, а ще в ситуаціях, коли сонячне світло не потрапляє на акваріум. Зрозуміло, природне освітлення нічим не замінити, промені сонця прискорюють процеси обміну і вдосконалюють фотосинтез, але в багатьох випадках акваріуми не дозволяється ставити на сонце, бо це провокує зростання шкідливих водоростей, наприклад, нитчатки, тому без штучних ламп в акваріумістиці навряд чи можна обійтися.

Рослину можна підгодовувати. Мінімальна кількість мінерального добрива з вмістом заліза зробить забарвлення листя більш барвистим, яскравим. Під впливом додаткового живлення листові пластини багатьох видів покриються красивим червоно-темним відливом. Висаджуйте рослину на освітлені ділянки, інакше в тіні вона швидко зачахне.

Не рекомендується вкорінювати культуру в самому центрі акваріума, адже вона буде перешкодою улюбленцям, проте якщо господар все ж посадив людвигію на середину, то слід її іноді підрізати.

Розмноження і пересаджування

У розмноженні зазвичай не з’являється проблем. Представлена культура добре приживається вдома. Наприклад, можна розводити її методом живцювання. Для цього обережно зріжте гострими ножицями верхівку стебла і посадіть у ґрунт живці довжиною 8-10 см. Нехай це буде добре освітлена ділянка, на якій пагін надійно вкорениться і в недалекому майбутньому дасть коріння. Деякі акваріумісти залишають живці на водній поверхні, при такому способі пагін теж дає коріння.

Для юних зразків необхідно вибрати якісний субстрат або спеціалізовану підкладку з набором речовин, яких потребує паросток. Для вирощування пишного чагарнику від міцного стебла відщипують 2-3 листки, на місці яких через недовго з’являться нові пагони. До пересаджування людвигія ставиться досить з байдужістю. Процедура виконується в разі зміни акваріума або з метою зміни декоративної композиції. Для пересадки кущ акуратно виймають із ґрунту разом із кореневищем. Щоб екземпляр без проблем прижився і швидко адаптувався до нових умов, при пікіруванні від корінця відщипують кінчик.

Набагато більше інформації про особливості людвигії дивіться в наступному відео.

Позначки:, , , , , , ,
close